Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Park Krajobrazowy Dolina Słupi

  • Witamy na oficjalnej stronie Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi"
  • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
    Park Krajobrazowy Dolina Słupi
  • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
    Park Krajobrazowy Dolina Słupi
  • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
    Park Krajobrazowy Dolina Słupi
  • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
    Park Krajobrazowy Dolina Słupi
  • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
    Park Krajobrazowy Dolina Słupi

„Rzeki żywe arterie krajobrazu ”- finał XXVI Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

     30 maja 2017 roku w sali edukacyjnej Centrum Edukacji Ekologicznej „Wodociągi Słupsk” spotkali się gimnazjaliści z powiatów:  bytowskiego oraz słupskiego  (ziemskiego i grodzkiego). W konkursie uczestniczyło 11 trzyosobowych drużyn ze Słupska , Bytowa,  Kobylnicy, Niepoględzia , Kołczygłów,  Parchowa i Sycewic.

      Wpisując się w obchody ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku Wisły, zdecydowano, iż tematem przewodnim przedsięwzięcia będą rzeki. Tegoroczny tytuł konkursu brzmiał „Rzeki żywe arterie krajobrazu” . Uczniowie przygotowując się do konkursu uczestniczyli  w warsztatach terenowych odbywających się nad rzeką, mieli okazję zapoznać się z działaniem słupskich przepławek i innych obiektów, a  także rozpoznawać rośliny i zwierzęta związane z korytem rzeki i jej doliną. Wszystkie nabyte umiejętności i wiedzę zaprezentowali na finale konkursu rozwiązując test i rozpoznając ze zdjęć obiekty oraz florę i faunę.

Jury wyłoniło zwycięzców,  nagrodziło najlepsze zespoły oraz uczniów w klasyfikacji indywidualnej. 

Zespołowo najlepsi okazali się:

I miejsce – Gimnazjum nr  6 w Słupsku

Drużyna w składzie: Dawid Stereńczak, Michał Kalinowski, Zdulska Alicja

Opiekun: Aneta Merl

II miejsce ex aequo

Gimnazjum w Niepoględziu 

Drużyna w składzie:  Karol Borodziuk, Jakub Kwidzyński,  Aaron Wantoch – Rekowski

Opiekun:  Barbara Zdyb 

Gimnazjum nr  1 w Bytowie

Drużyna w składzie: Patrycja Dziedzic, Anna Chrzan, Oktawiusz Labuda

Opiekun: Iwona Dziedzic 

 

III miejsce – Gimnazjum w Kobylnicy

Drużyna w składzie: Karolina Jaśkiewicz, Samanta Wiszniewska, Oliwia Krawczyk 

Opiekun: Ewa Świtała 

Indywidualnie najlepsi byli: Julia Czuba z Bytowa przed Dawidem Sterańczakiem ze Słupska oraz  Karoliną Jaśkiewicz z Kobylnicy, Karolem Borodziukiem z Niepoględzia i Alicją Zdulską ze Słupska.

Serdecznie dziękujemy Spółce  „Wodociągi  Słupsk”  za użyczenie pomieszczeń i pomoc organizacyjną przy przygotowaniu konkursu. 

Konkurs został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.