przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”


Menu


Warsztaty tarliskowe - 2017 r.

       W dniach 6-10 listopada br. po raz kolejny odbyły się, organizowane przez Park od ponad dekady, ,,Warsztaty tarliskowe”. W tym roku przyjechali do nas studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W warsztatach udział także wzięły Justyna Kąpa – edukator Błękitnej Szkoły w Helu oraz Aneta Zapart - pracownik Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W pierwszym dniu gościliśmy dr hab. inż. Piotra Dębowskiego, profesora IRS, który opowiedział o gospodarce łososiowej w Bałtyku oraz o podstawach radiotelemetrii. Ponadto, w ramach części teoretycznej, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się przede wszystkim o problematyce związanej z tarłem troci wędrownej i łososia atlantyckiego, skutkach funkcjonowania zabudowy hydrotechnicznej w dorzeczu Słupi, projektach związanych z tematyką wodną - zrealizowanych przez Park oraz o znaczeniu siedliska ,,rzeki włosienicznikowej”. W terenie, jak zawsze, najwięcej emocji wzbudziły odłowy tarlaków w celu umożliwienia rybom popłynięcia na tarliska zlokalizowane w górze rzeki. Sporym zainteresowaniem cieszyło się także sztuczne tarło troci wędrownej, przeprowadzone przez pracowników ZO PZW w Słupsku pod nadzorem ichtiologa Wojciech Sobiegraja.

       W odróżnieniu od lat ubiegłych, niestety, nie udało się wykonać inwentaryzacji gniazd tarłowych troci w wybranych dopływach Słupi. Powodem tego stanu jest opóźnienie tarła, wysokie stany wód oraz ogromna presja kłusownicza. Ślady tej ostatniej raziły w oczy na każdym kroku. Niedokończone gniazda, a nad brzegami rzek ikra, mlecz i krew to smutna rzeczywistość pomorskich rzek, powtarzająca się rokrocznie. 

Warsztaty dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

 


Copyright © Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, oddział: Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, ul. Poniatowskiego 4A, 76-200 Słupsk