Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Park Krajobrazowy Dolina Słupi

SŁUPSK
"Słupia - rzeka wiedzy" wirtualna wędrówka po naszej ekspozycji

Zapraszamy do wędrówki wzdłuż  biegu rzeki Słupi

akcja informacyjna
WFOSiGW

Większość z nas to poszukiwacze przygód, mniejszych lub większych, bliższych lub dalszych. Na trudny czas w którym przyszło nam funkcjonować, mamy propozycję przeżycia małej przygody w waszym rodzinnym gronie.  Oczywiście na proponowane wycieczki wybieramy się z zachowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zaleceń sanitarnych.

Czym jest questing?  Bo o nim tutaj mowa to w tłumacczeniu poszukiwanie, śledztwo, pogoń za kimś lub czymś … Trochę podchodów, elementy gier patrolowych, łamigłówki i zagadki, to wszystko opisane wierszem lub prozą, całość opatrzona odręcznie wykonaną mapką.  Questing to sposób na spędzenie wolnego czasu i poszukiwanie miejsc nieodkrytych, a także zwrócenie uwagi turystów na elementy  wydawałoby się oczywiste.

Zatem celem questingu jest szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach. To edukacja regionalna  przez zabawę bez ograniczeń wiekowych. Questing jest „bezobsługowy”, turyści mogą z niego korzystać samodzielnie. Turysta dostaje  lub sam drukuje ulotkę z  odręcznie narysowaną mapką i opisem questu. W ulotce zawarte są wskazówki i zadania napisane prozą lub wierszem. Od inwencji układającego quest zależy na czym będą  polegały zadania, zazwyczaj  należy coś uzupełnić, zaobserwować i wpisać w odpowiednie miejsca np. policzyć drzewa, deski w płocie lub ławeczki w parku … i wykorzystać te wiadomości w dalszej wędrówce lub do rozwiązania krzyżówki. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb - przeważnie skrzyneczkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest lub po prostu dociera do konkretnego wskazanego miejsca, będącego metą.

 

Kika lat temu  takie  questy powstały jako  działania  promujące lokalną markę „Zielone Serce Pomorza”. W ich tworzeniu brali udział także pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” Można zatem wędrować i poszukiwać  ukrytych  skarbów m in. w Krzyni i Warcinie. Turyści mogą pobrać ulotki ze strony internetowej  http://questing.pl/

 - Krzynia -  http://questing.pl/map_point/krzynia-tajniki-krzynskiej-przyrody/

-  Warcino - http://questing.pl/map_point/quest-warcino/