Drużyna z Silna w Zaborskim Parku Krajobrazowym będzie reprezentowała nasze w województwo na finale ogólnopolskim w Warszawie. Opiekunem zwycięskiej drużyny jest Pani Barbara Szczęsna. Nagrodą dla zwycięzców jest
5 dniowy pobyt w województwie mazowieckim. Młodzież będzie miała jeden dzień konkursowy, pozostały czas to zwiedzanie atrakcji Mazowsza.
Atmosfera lekkiego zdenerwowania towarzyszyła uczestnikom k onkursu już od momentu otrzymania testów. Pytania okazały się dosyć trudne, łatwo było o pomyłkę, a przecież liczy się każdy punkt. Rozpoznawanie chronionych roślin i zwierząt to także nie lada wyzwanie. Same nazwy takie jak: szachownica kostkowata, ostrożeń pannoński czy zgniotek cynobrowy
są trudne do zapamiętania, a do tego trzeba dokładnie wiedzieć jak one wyglądają. Na tym etapie spotykają się najlepsi
w województwie i to spośród nich trzeba wyłonić liderów, którzy zmierzą się z najlepszymi drużynami w kraju.
Wieloosobowe jury złożone z parkowców oraz specjalistów z różnych dziedzin przyrodniczych, kilkakrotnie konsultowało między sobą odpowiedzi, szczególnie na pytania otwarte tak aby ocena była jak najbardziej obiektywna.
Ostatecznie po podsumowaniu wszystkich możliwych wyników klasyfikacja ułożyła się następująco.
Indywidualnie
I m-ce - Lemanczyk Kinga (SP w Silnie, Zaborski PK)
II m-ce – ex aequo Łukasz Szmagliński (SP w Silnie, Zaborski PK) oraz Makowska Maja (SP w Mikoszewie, PK „Mierzeja Wiślana”
Drużynowo
I m-ce – Szkoła Podstawowa w Silnie (skład drużyny: Szmagliński Łukasz, Lemanczyk Kinga, Witkowski Hubert, Januszewska Paulina)
II m –ce – SP w Mikoszewie
III m-ce – SP w Lipuszu
Zwycięzcom życzymy powodzenia na kolejnym etapie, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Organizację konkursu wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.