W dniach 9-10 marca zostały przeprowadzone prace konserwacyjne dwóch skanerów do monitoringu wędrówek ichtiofauny, znajdujących się w przepławkach na węźle wodnym w Słupsku. W ramach tych prac wymieniono płyty stanowiące tło nagrywanych filmów migrujących ryb. Zamontowanie nowych płyt poprawia jakość rejestrowanego obrazu i umożliwia dokładniejszy monitoring wędrującej ichtiofauny. Ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń (liście, gałęzie, tworzywa sztuczne) niesionych przez rzekę skanery te wymagają częstego czyszczenia.
Urządzenia zamontowane w przepławkach w Słupsku sfinansowano ze środków NFOŚiGW oraz Ekofundusz. Dzięki skanerom możemy uzyskać bardzo cenne informacje o rybach w naszej rzece, takie jak: wielkość i liczba migrujących ryb, prędkość z jaką przepływają i kierunek w jakim płyną. Rejestrują także aktualną temperaturę wody.
Rocznie przez nasze skanery przepływa około 5 tyś troci i łososi. W roku 2014, prawdopodobnie w związku z zaprzestaniem zarybień dorzecza Słupi smoltami w/w gatunków, liczba ta wyniosła 2228 ryb.