Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” skontrolowali znane stanowiska lęgowe łabędzi krzykliwych. W dwóch miejscach, na terenie Parku, stwierdzili pary dorosłych ptaków, z których każda miała po 6 młodych. Jest to dużo, gdyż w Polsce ptaki te składają 5-7 jaj.
Łabędź krzykliwy należy do tej grupy gatunków ptaków, które zwiększają liczebność i rozszerzają areał występowania. Pierwszy lęg tych ptaków w Polsce odnotowano w 1973 roku w dolinie Biebrzy, w Parku gniazduje od 2008 roku. Jest gatunkiem objętym szczególną ochroną i wymieniony został w załączniku I do Dyrektywy Ptasiej.
Łabędzie krzykliwe zakładają gniazda w miejscach trudnodostępnych i najczęściej otoczonych wodą, na torfowiskach lub na śródleśnych oczkach wodnych. Ich gniazdo stanowi kopiec o średnicy od 1,5m do 2,0m i wysokości do 0,5m. Na jego budowę wykorzystują części roślin wodnych: pałki, trzciny, turzyc, traw i mchów, które znajdują się w pobliżu. Zaczynają składać jaja najwcześniej w pierwszej dekadzie kwietnia, ale okres przystępowania do lęgów trwa aż do pierwszej dekady maja. Okres wysiadywania trwa 35 dni, także pierwsze pisklęta wykluwają się w połowie maja. Pisklęta są zagniazdownikami i po wykluciu towarzyszą ptakom dorosłym. Ciekawym elementem biologii lęgowej tego gatunku jest przemieszczanie się niektórych par z nielotnymi młodymi na tereny położone poza miejscem gniazdowania. Takie zachowanie wynika z faktu, że na stanowiskach o niewielkiej powierzchni dogodnych siedlisk żerowiskowych dorosłe łabędzie krzykliwe, w trakcie wychowywania młodych, przemieszczają się w inne miejsca, by zapewnić im pożywienie
Spotkane młode łabędzie były jeszcze małe, znacznie mniejsze od ptaków dorosłych. Na koniec lipca zaplanowano kolejne kontrole, aby przekonać się ile z nich osiągnie wiek lotności, a tym samy jaki będzie sukces lęgowy łabędzi krzykliwych gniazdujących w Parku.