,,Warsztaty tarliskowe" w PKDS

Data: 23-11-2015

     Intensywnie, różnorodnie i deszczowo – tymi słowami można podsumować tegoroczne ,,Warsztaty tarliskowe”, które odbyły się w PK ,,Dolina Słupi” w dniach 16-20 listopada.


     Tradycyjnie w warsztatach uczestniczyli studenci kierunków rybackich z: UWM w Olsztynie, ZUT w Szczecinie oraz UR w Krakowie. Dodatkowo gościliśmy pracowników z NPK oraz osoby związane z tematem z UZ w Zielonej Górze. Towarzyszyli nam także nasi stażyści oraz, w pierwszych dniach, sympatyk środowiska wodnego, który przyjechał tutaj z Warszawy.

    Zajęcia teoretyczne obejmowały m.in. kwestie dotyczące: dorzecza Słupi, ichtiofauny ze szczególnym uwzględnieniem salmonidów, zabudowy hydrotechnicznej, korytarzy ekologicznych, projektowania przepławek, zrealizowanych przez Park projektów, mikrosiedlisk rzecznych i chronionych siedlisk przyrodniczych. Mateusz Ciepliński, doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego, zaprezentował wykład odnośnie domniemanych czynników wywołujących UDN i scharakteryzował przebieg tej choroby. Przekazano także podstawowe instrukcje obsługi sprzętu do niwelacji terenu.

     W terenie, pomimo wyjątkowo nieprzyjaznej pogody, udało się całkowicie zrealizować zakładany program. Już pierwszego dnia uczestnicy warsztatów zapoznali się z funkcjonowaniem przepławek na węźle wodnym w Słupsku, obejrzeli skanery i dzięki uprzejmości ZO PZW w Słupsku mieli okazję przyjrzeć się sztucznemu tarłu troci wędrownej. Następnego dnia wzięto udział  w odłowach tarlaków troci wędrownej w Skarszewie Dolnym, które zostały zorganizowane przez pracownika IRŚ Zakładu Ryb Wędrownych w Rutkach - Jacka Morzucha. Odłowione ryby znakowano przy użyciu znaczków typu PIT, a następnie wypuszczano powyżej bariery hydrotechnicznej w górę rzeki. Kolejny dzień upłynął pod znakiem inwentaryzacji gniazd tarłowych troci wędrownej. Wtedy to dało się odczuć ogromną skalę kłusownictwa, objawiającego się w szczególności nie do końca zbudowanymi gniazdami, wydeptanymi brzegami i porozsypywaną nad nimi ikrą. Pod koniec warsztatów wzięto udział w wielkopomnym wydarzeniu, tj. zaraczaniu parkowego jeziora młodymi raczkami szlachetnymi przeprowadzonym przez dr inż. hab. Przemysława Śmietanę. Działanie to stanowi element projektu pn.: ,,Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych” realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim.

Oczywiście na zakończenie nie zabrakło testu sprawdzającego zdobytą wiedzę. Oczywiście każdy go zdał wzorowo:)

 Warsztaty sfinansowano ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

 

Sztuczne tarło troci wędrownej.
Słów kilka na temat gatunku rośliny wyrzuconej na brzeg podczas czyszczenia elektrowni.
Znakowanie troci wędrownej.
Młode raczki szlachetne.
Zaraczanie jeziora.
Prezentacja skanera.
Prezentacja skanera cd.
Basen z uśpionymi przed sztucznym tarłem rybami.
Powrót wytartej troci do rzeki.
Wykład Mateusza Cieplińskiego na temat UDN.
Odłowy tarlaków przy elektrowni wodnej w Skarszewie Dolnym.
Odłowy tarlaków cd.
Odłowy tarlaków cd.
Pomiary długości i wagi odłowionych tarlaków.
Rozsypana ikra na brzegu rzeki.
Identyfikacja gniazda tarłowego troci wędrownej.
Wykład na temat budowy przepławek.
Nauka obsługi niwelatora.
Ekipa w komplecie.
Odłowiona samica troci wędrownej tuż przed znakowaniem i bezmiar radości jaką wyzwala trzymanie takiego okazu.
Na temat chronionych siedlisk przyrodniczych słów kilka.
Inwentaryzacja gniazd tarłowych troci wędrownej i ich pomiary.