Grzybiarze w całej Polsce doczekali się prawdziwych grzybowych żniw. W lasach pojawiły się praktycznie wszystkie pożądane gatunki, w tym najchętniej zbierane borowiki szlachetne, podgrzybki brunatne i mleczaje rydze. Niestety nie brakuje także gatunków trujących, w tym śmiertelnie, takich jak muchomory sromotnikowe czy cytrynowe.
W ciągu trzech dni ok. 1300 osób odwiedziło salę edukacyjną Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, a to wszystko za sprawą grzybów, bohaterów z pierwszych stron gazet ostatnich dni. X Wystawa Grzybów zorganizowana przez pracowników PK „Dolina Słupi, przyciągnęła tłumy odwiedzających. Nasza wystawa była dodatkową atrakcją dla odwiedzających jesienne targi ogrodnicze. Odwedzający mieli także okazję obejrzeć naszą ekspzycję w Centrum Edukacji Ekologicznej "Słupia-rzeka wiedzy".
Na wystawie można było zobaczyć 40 gatunków grzybów jadalnych, trujących i niejadalnych. Najczęściej potencjalni grzybiarze pytali o różnice pomiędzy gatunkami często mylonymi np. muchomorem sromotnikowym a czubajką kanią, gąską zielonką czy zielonymi gołąbkami, mleczajem rydzem a mleczajem wełnianką czy też pospolitą kurką czyli pieprznikiem jadalnym a lisówką pomarańczową. Mamy nadzieję że przynajmniej w kilku przypadkach rozwialiśmy wątpliwości, a wiedza zdobyta u nas przyda się w terenie przy oznaczaniu grzybów. Naszą wystawą zainteresowały się także lokalne media. Krótką relację z wystawy można zobaczyć na https://gp24.pl/wystawa-grzybow-jadalnych-niejadalnych-i-trujacych-w-slupsku-zdjecia/ar/c1-14458787
Niemniej ważnym tematem podejmowanym podczas przeprowadzonych pogadanek było znaczenie grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka, a także ukazanie ogromnej różnorodności tej grupy organizmów.
Poniedziałkowy dzień wystawy był dedykowany szkołom i przedszkolom. W tym dniu merytorycznie wsparły nas Panie Anna Deus-Kopka i Anna Krzysiak, z Nadleśnictwa Leśny Dwór i Nadleśnictwa Damnica. Dziękujemy bardzo za fachową pomoc.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejne edukacyjne spotkania oraz do lasu. Pamiętajmy o tym, aby w lesie pozostawić po sobie jedynie dobre wspomnienie.
Organizacja wystawy jest dofinansowywana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.