W dniu 9 czerwca 2015 roku odbył się finał konkursu dla szkół gimnazjalnych z terenu i otuliny PK „Dolina Słupi” oraz miasta Słupska. Szkoły były reprezentowane przez trzyosobowe drużyny, w konkursie wzięło udział 17 gimnazjów z: Kobylnicy, Nożyna, Dębnicy Kaszubskiej, Czarnej Dąbrówki, Parchowa, Rokit, Łubna, Borzytuchomia, Siemianic, Redzikowa, Niepoględzia i dwa gimnazja z Bytowa i cztery ze Słupska. Młodzież przygotowująca się do konkursu uczestniczyła w prelekcjach prowadzonych w szkołach oraz II Słupskiej Nocy Nietoperzowej.
Temat konkursu wybraliśmy nieprzypadkowo, w naszym parku w 2004 roku zainicjowano projekt pt. ,,Czynna ochrona nietoperzy”, od tego momentu jest to jedno z wiodących zadań z czynnej ochrony prowadzonych w parku.Nietoperze należą do pospolicie występujących organizmów, wiele gatunków przystosowało się do życia obok człowieka. Wydawać by się mogło, że oprócz naturalnych wrogów (np. sowy, kuny) niewiele im zagraża, jednak największe niebezpieczeństwo niesie ze sobą działalność ludzka, np. wycinanie starych, dziuplastych drzew, uszczelnianie domów, likwidacja zimowych schronień, stosowanie trujących środków w rolnictwie itp. W Polsce wszystkie gatunki podlegają ochronie i wymagają ochrony czynnej, dlatego też edukacja młodzieży w tym obszarze wydawała nam się konieczna. Dopiero zmiana sposobu postrzegania nietoperzy jako złowrogich stworzeń, odkrycie tajników ich zdumiewającego życia, uzmysłowienie doniosłości roli jako organizmów bardzo pożytecznych, a przede wszystkim wyzbycie się głęboko zakorzenionego lęku przed nimi, pozwoli polubić te latające ssaki i w konsekwencji zapewni ich skuteczną ochronę.Sądząc po zainteresowaniu i frekwencji temat przypadł do gustu zarówno uczniom jak i nauczycielom.
W klasyfikacji indywidualnej najlepsi byli :
- I miejsce - Agata Malek z Gimnazjum w Nożynie
- II miejsce - Wiktoria Kuśmierczyk z Gimnazjum w Kobylnicy
- III miejsce - Marysia Zinkowska z Gimnazjum w Dębnicy Kaszubskiej
- IV miejsce - Wanesa Bartosiak z Gimnazjum nr 4 w Słupsku
- V miejsce – Kacper Borodziuk z Gimnazjum w Niepoględziu
Natomiast w klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadło Gimnazjum z Kobylnicy przed Nożynem i Gimnazjum nr 4 ze Słupska (II miejsce ex aequo) oraz Siemianicami.
Konkurs dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
Serdeczne podziękowania składamy Spółce „Wodociągi Słupsk” za użyczenie sali edukacyjnej oraz Pani Danucie Makowelskiej za udział w pracach jury oraz oprowadzenie uczniów po terenie oczyszczalni ścieków w Słupsku.