Dzień Jeża

Data: 13-11-2019

     Jeż to taki pożyteczny zwierz- swoje święto ma 10 listopada. Uczciły je przedszkolaki z Kwakowa, spotykając się z pracownikiem Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

      W Polsce jeże są objęte ochroną. Są samotnikami, do normalnego funkcjonowania potrzebują „świętego spokoju” i miejsca gdzie mogą przezimować. 

     Na spotkaniu dzieci przygotowały zimowe schronienie dla jeża z masy solnej i obiecały, że z rodzicami będą co roku przygotowywać podobne w swoich ogrodach.

    Na wolności jeże dożywają 7 lat, ale w miastach zazwyczaj giną dużo wcześniej często z powodu braku możliwości przezimowania. Ratunkiem dla miejskich jeży może być wyznaczanie specjalnych stref, w których jesienią nie grabi się liści, a zimą rezygnuje się z odśnieżania. W innych porach roku  narażone są na kolizje z samochodami, nękanie przez wolno biegające psy. Dużym zagrożeniem dla jeży są głębokie niezabezpieczone studzienki i inne otwory z których nie mogą się wydostać.Pomóc tym sympatycznym zwierzakom może każdy. Wystarczy pamiętać o tym, by podczas spacerów późną jesienią nie niszczyć mijanych górek liści – to może być zimowe schronienie jeża! Dobrze też podczas porządków w ogrodzie zostawić zwierzętom trochę suchych liści.

 

 

Przedszkolaki w trakcie pracy fot.A.Kasprzak
Efekt końcowy fot.A.Kasprzak
Jeż musi mieć kolce fot.A.Kasprzak
Jeż uwięziony w studzience fot.C.Jaśkiewicz