Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Park Krajobrazowy Dolina Słupi

  • Witamy na oficjalnej stronie Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi"
  • Park Krajobrazowy Dolina Słupi - 8 lutego 2020 zapraszamy na wędrówkę z Głosem Pomorza w plener
    Park Krajobrazowy Dolina Słupi - 8 lutego 2020 zapraszamy na wędrówkę z Głosem Pomorza w plener
  • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
    Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Park Krajobrazowy Dolina Słupi

SŁUPSK
akcja informacyjna
WFOSiGW

     Jeż to taki pożyteczny zwierz- swoje święto ma 10 listopada. Uczciły je przedszkolaki z Kwakowa, spotykając się z pracownikiem Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

      W Polsce jeże są objęte ochroną. Są samotnikami, do normalnego funkcjonowania potrzebują „świętego spokoju” i miejsca gdzie mogą przezimować. 

     Na spotkaniu dzieci przygotowały zimowe schronienie dla jeża z masy solnej i obiecały, że z rodzicami będą co roku przygotowywać podobne w swoich ogrodach.

    Na wolności jeże dożywają 7 lat, ale w miastach zazwyczaj giną dużo wcześniej często z powodu braku możliwości przezimowania. Ratunkiem dla miejskich jeży może być wyznaczanie specjalnych stref, w których jesienią nie grabi się liści, a zimą rezygnuje się z odśnieżania. W innych porach roku  narażone są na kolizje z samochodami, nękanie przez wolno biegające psy. Dużym zagrożeniem dla jeży są głębokie niezabezpieczone studzienki i inne otwory z których nie mogą się wydostać.Pomóc tym sympatycznym zwierzakom może każdy. Wystarczy pamiętać o tym, by podczas spacerów późną jesienią nie niszczyć mijanych górek liści – to może być zimowe schronienie jeża! Dobrze też podczas porządków w ogrodzie zostawić zwierzętom trochę suchych liści.