Dzień Krajobrazu pt. „Doceń lokalność”, zapraszamy na spacer krajobrazowy.

Data: 10-10-2023

W „sercu” Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” chcemy pokazać Państwu to co w naszych lokalnych krajobrazach jest unikalnego i cennego, oraz które z cech są niepożądane.  Doceń lokalność, hasło tegorocznego dnia krajobrazu skłania nas do tego, abyśmy zatrzymali się na chwilę w miejscu w którym mieszkamy, pracujemy, uczymy się. Zobaczmy co jest cennego i o co warto zadbać wokół nas, aby nie utracić swojej lokalności.

Na czterokilometrowej trasie zobaczymy osobliwości historyczne, przyrodnicze i krajobrazowe. Wędrówkę rozpoczniemy z przystani dla wodniaków. Na trasie spotkamy, m.in.: kościółek z 1887 roku, zamek wodny, rezerwat przyrody „Dolina Huczka” z położoną na jego terenie osadę wczesnośredniowieczną oraz największą na Słupi elektrownię wodną, wybudowaną w latach 1912-1914. Opcjonalnie dla chętnych będzie trasa z przystani dla wodniaków do górującego nad doliną rzeczną grodziska kultury łużyckiej, datowanego na lata 650-400 p.n.e, położonego na lewym brzegu Słupi.

Ilość uczestników spaceru jest ograniczona, o udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń. Osobą koordynującą spacer jest starszy specjalista ds. turystyki i rekreacji Andrzej Grzybowski tel. 59 842 98 29 lub 507 276 899. Zgłoszenia przyjmujemy  do 18 października 2023  r. lub do wyczerpania miejsc. Zabezpieczamy transport oraz poczęstunek na ognisko,  uczestnicy spaceru ubezpieczają się we własnym zakresie. Wyjazd autokaru ze Słupska nastąpi o godz. 10:00 z parkingu przy ul. Bałtyckiej 29 (stary Zespół Szkół Medycznych), zbiórka uczestników spaceru o 9:50.

Spacer poprowadzą  pracownicy PK „Dolina Słupi” – osoba koordynująca Andrzej Grzybowski 507 276 899 (a.grzybowski@pomorskieparki.pl)

Elektrownia wodna "Gąskowo" w Gałąźni Małej fot. A. Kasprzak
Zagospodarowanie turystyczne na przystani nad Słupią fot. A. Kasprzak
Potok Huczek na trasie ścieżki fot. A. Kasprzak
Doceń lokalność to tytuł tegorocznego Dnia Krajobrazu