Dzień Krajobrazu z Parkiem Krajobrazowym "Dolina Słupi" i Zarządem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku

Data: 10-10-2018

       Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku, zapraszają do udziału w Dniu Otwartym pn. „ …park, tarlisko, przepławka.” Będziemy do Państwa dyspozycji 19.10.2018 w godzinach od 10.00 - 14.00. W tym roku dzień otwarty odbywa się w ramach ogólnopolskiego Dnia Krajobrazu.

Trasa: siedziba Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”  ul. Poniatowskiego 4a w Słupsku, Stawek Łabędzi, sztuczne tarlisko dla ryb łososiowatych na Kanale Młyńskim w Słupsku, przepławka na rzece Słupi w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku.

 Spacer można rozpocząć w siedzibie Parku lub na przepławce w wyznaczonych godzinach. W siedzibie Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi”, zaprezentowana zostanie wystawa  zdjęć ze zbiorów Wojciecha Chrząstowskiego, o której opowie sam autor.  Dodatkową atrakcją będzie wystawa  turystycznych odznak z kolekcji Pana Stanisława Lubiaka. Kolejnym punktem spaceru będzie Stawek Łabędzi gdzie pracownicy Parku i ZO PZW w Słupsku zaproszą do zapoznania się z ichtiofauną dorzecza Słupi, będą konkursy i rybie zgadywanki. Dalsza część spaceru odbędzie się w ścisłym centrum miasta, gdzie kilkanaście lat temu utworzono jedno z pierwszych w Polsce sztucznych tarlisk dla ryb łososiowatych. Tarlisko jest odwiedzane przez ryby dwuśrodowiskowe. Rokrocznie w jego obrębie stwierdzany jest sukces  rozrodczy. Na zakończenie  uczestnicy spaceru odwiedzą przepławkę dla ryb łososiowatych w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. Tutaj poruszone zostaną tematy związane
z koniecznością udrażniania korytarzy ekologicznych oraz problemami związanymi głównie z zabudową doliny rzecznej.

 

Prowadzący:

  • Marcin Miller  -  główny specjalista ds. ochrony przyrody PK „Dolina Słupi”
  • Anna Kasprzak -  starszy specjalista ds. edukacji ekologicznej PK „Dolina Słupi”
  • Józef Wysiński -  starszy strażnik PK „Dolina Słupi”
  • Elwira Ahmad -  starszy specjalista ds. ochrony środowiska PK „Dolina Słupi” 
  • Andrzej Grzybowski - straszy specjalista ds. turystyki PK „Dolina Słupi” 
  • Wojciech Sobiegraj – gł. specjalista ichtiolog ZO PZW w Słupsku

Zapraszamy grupy i osoby indywidualne do udziału w tym wydarzeniu oraz odwiedzenia poszczególnych  punktów spaceru. Nie będą prowadzone zapisy, zainteresowanych prosimy o przybycie w jedno ze wskazanych wyżej miejsc, kolejność przejścia trasy  jest dowolna.

Działania dofinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

 

Słupia powyżej Słupska fot. M.Zaorski