Dzień Pustej Klasy, spędź go z nami

Data: 16-06-2023

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Zespołu w Słupsku, Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” wraz z Partnerami: Uniwersytetem Pomorskim, Miejską Biblioteką Publiczną, Nadleśnictwem Leśny Dwór, Pasieką „Królowa Marysieńka” oraz Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym, zaprasza do udziału w akcji plenerowej „Dzień Pustej Klasy”. Zapraszamy w dniu 16.06.2023 roku w godz. 10.00-14.00 na teren posesji Parku w Słupsku przy ul. Poniatowskiego 4 a (dojście także od strony ul. Bałtyckiej).  Nie prowadzimy zapisów, akcja jest otwarta.

Od 2012 roku, trzeci piątek czerwca jest międzynarodowym świętem edukacji na świeżym powietrzu. Natura jest dostępna całą dobę, korzystanie z niej jest intuicyjne, a łąka, park czy las to doskonale wyposażone  laboratoria. Przyroda uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia. Zatem korzystajmy z tego co nam oferuje. Celebrujmy naturę. „Dzień Pustej Klasy”,  zainaugurowany przez londyńskich nauczycieli znajduje zwolenników w wielu miejscach naszego globu. Nam także przypadł do gustu dlatego zapraszamy nauczycieli, rodziców, opiekunów wraz ze swoimi wychowankami, aby wspólnie świętować ten dzień na świeżym powietrzu.  Każdy znajdzie coś dla siebie zarówno uczeń podstawówki jak i szkoły średniej.

Zabierzcie ze sobą koce piknikowe, kanapki, piłkę, badmintona i przyjdźcie do naszej siedziby w Dniu Pustej Klasy. Ponieważ jesteśmy jednostką której celem jest ochrona przyrody, krajobrazu, wartości kulturowych i edukacja ekologiczna, przygotujemy dla naszych gości warsztaty tematyczne. Oprócz spędzenia czasu na trawie i piknikowania będzie można wziąć udział w warsztatach.  Dla tych grup które nie widziały jeszcze naszej wystawy „Słupia – rzeka wiedzy udostępnimy ją do zwiedzania. Nie prowadzimy zapisów, każdy kto do nas w tym dniu dotrze zajmie swój kawałek trawnika i będzie mógł korzystać z przygotowanych  atrakcji.

Oto co dla was przygotowaliśmy:

Instytut Biologii i Nauk o Ziemi przygotowuje warsztaty, pogadanki i pokazy m in. Co było pod ręką? - doświadczenia w domowym laboratorium, warsztaty pt. muszle i muszelki, pokaz – piaski z plaż świata.  Instytut Geografii Społeczno - Ekonomicznej i Turystyki  zaprosi uczestników do gry terenowej pt. "Kamienna łamigłówka". Tematyka zabawy będzie dotyczyła atrakcji turystycznych zlokalizowanych na terenie PK "Dolina Słupi". Nadleśnictwo Leśny Dwór  i PK „Dolina Słupi” podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z udziałem drzew ich znaczeniem przyrodniczym i gospodarczym. Wdzydzki Park Krajobrazowy zaprezentuje wodny świat bezkręgowców i płazów a organizatorzy zaproszą do obejrzenia wystawy „Słupia- rzeka wiedzy”   oraz wraz ze studentami odbywającymi w parku praktykę przygotujemy kilka gier wielkoformatowych o tematyce przyrodniczej. Ponadto będzie coś dla artystów, wraz z Miejską Biblioteką Publiczną będzie można pomalować swój kamyk i włączyć się w działania grupy Słupskie Kamyki. Dla tych, których ciekawią pszczele  zwyczaje,  Pasieka Królowa Marysieńka z Reblina przygotuje stoisko ze szklanym ulem oraz miodowo-woskowymi niespodziankami.  Całość naszego przedsięwzięcia dopełnią rozmowy, pogadanki i pokazy ziół i roślin zielnych z naszego trawnika „Co nadaje się do jedzenia, leczenia a co tylko do oglądania” pracowników parku będzie wspierała swoją wiedzą Pani Helena Kopeć wieloletnia pracownica Ośrodka Doradztwa Rolniczego.  Planujemy także stanowisko ornitologiczne, nauczymy się korzystania z lornetki i trudnej umiejętności podglądania ptaków. Oczywiście nie zabraknie majsterkowania, pokażemy jakie wymagania mieszkaniowe mają zwierzęta, które chcielibyśmy zaprosić do naszego ogrodu.

Osobą do kontaktu w powyższej sprawie jest Anna Mariola Kasprzak st. spec. ds. edukacji ekologicznej Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, a.kasprzak@pomorskieparki.pl
 tel. 727 660 069,  59 842 98 29    Nie prowadzimy zapisów, zapraszamy.

Posiedziec na naturalnej ławce, czemu nie to jest fajne fot. A. Kasprzak
Teren to wspaniałe laboratorium skorzystaj z niego fot. arch PKDS
Zobaczyć coś z bliska i na żywo fot. A. Kasprzak
Samemu wykonać schronienie dla zwierzat fot. A. Kasprzak