Gatunki inwazyjne „pod lupą” młodych miłośników rodzimej przyrody.

Data: 03-06-2022

           W przededniu Dnia Ochrony Środowiska  młodzież ze szkół podstawowych z regionu wzięła udział w XXIX Konkursie Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”. Najlepsza  okazała się drużyna z Zagórzycy, zaraz za nimi znalazło się Gogolewo i Kwakowo. Na IV miejscu z niewielką różnicą punktów znalazła się drużyna z Gostkowa. Pozostałe szkoły, które brały udział w konkursie  to: SP Kończewo, SP nr 5 Bytów, SP Damnica, SP Borzytuchom.

W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajęła Katarzyna Pawłowska  z Zagórzycy przed Dominiką Malich z Kwakowa i Bartoszem Dębiakiem z Gostkowa oraz Mają Rostkowską z Zagórzycy. Najlepsi będą mieli wpisany udział w konkursie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz otrzymają dodatkowy punkt w rekrutacji do szkół średnich.

 Uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy oraz w zespołach wykonywali zadania  praktyczne, musieli m in. rozpoznać naturalne okazy inwazyjnych gatunków w akwarium oraz fragmenty roślin. Mamy nadzieję, że wiedza pozyskana na naszym konkursie przyczyni się do upiększenia ogrodów rodzimymi roślinami a młodzież będzie naszymi ambasadorami w terenie.   

Problem  gatunków inwazyjnych jest bardzo poważnie traktowany w gremiach naukowców, edukatorów, niestety przysłowiowy „Kowalski”, użytkownik działki czy ogrodu  bardzo często nie wie, że nieświadomie rozprzestrzenia gatunki inwazyjne.  1 kwietnia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, nakładające wysokie kary pieniężne za ich nieprzestrzeganie. Więcej https://www.gov.pl/web/gdos/uwaga-wazne-informacje-ws-inwazyjnych-gatunkow-obcych-groza-wysokie-kary

Konkurs parkowy 2022 fot. A.Kasprzak
Konkurs parkowy 2022 fot. A.Kasprzak
Konkurs parkowy 2022 fot. A.Kasprzak
Konkurs parkowy 2022 fot. A.Kasprzak
Konkurs parkowy 2022 fot. A.Kasprzak
Konkurs parkowy 2022 fot. A.Kasprzak
Konkurs parkowy 2022 fot. A.Jura
Konkurs parkowy 2022, drużyna z Kwakowa  fot. A.Jura
Konkurs parkowy 2022, drużyna z Gogolewa  fot. A.Jura
Konkurs parkowy 2022, drużyna z Zagórzycy  fot. A.Jura