Hydromorfologiczna ocena rzek dorzecza Słupi metodą RHS .

Data: 20-07-2011
Hydromorfologiczna ocena rzek dorzecza Słupi metodą RHS . grafika
Hydromorfologiczna ocena rzek dorzecza Słupi metodą RHS . grafika
Hydromorfologiczna ocena rzek dorzecza Słupi metodą RHS . grafika

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” od kilku lat współpracuje z Katedrą Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W lipcu grupa pracowników naukowych i studentów przeprowadzała badania rzek Pomorza metodą River Habitat Survey, w badaniach uczestniczyli także pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Badania przeprowadzano na rzekach ze zbiorowiskami włosieniczników, sztucznych ciekach wodnych - kanałach, a także mocno zmienionych przez działalność człowieka. Wśród systemów oceny rzek opartych na parametrach hydromorfologicznych, rozpowszechnionych w Europie, RHS jest najczęściej stosowany. Jest to metoda stosunkowo prosta, precyzyjna, niedroga i łatwa we wdrożeniu. W Polsce metoda ta jest stosowana od połowy lat 90-tych, wykazano możliwość jej zastosowania do oceny hydromorfologii wszystkich typów cieków w rozumieniu Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Metoda polega na ocenie charakteru siedliska i jakości rzek opartym na ich strukturze morfologicznej. Badanie przeprowadza się na 500 metrowym odcinku rzeki w 10 profilach kontrolnych rozmieszczonych co 50 m. Uwzględnia się przy tym typ przepływu, substrat dna i brzegów, wielkość erozji, sposób sedymentacji, przekształcenia koryta, umocnienia techniczne itp. W profilach o szerokości 10 m określana jest struktura roślinności wodnej i brzegowej.

Dodatkowo na wybranych odcinkach rzeki przeprowadzono Makrofitową Metodę Oceny Rzek (MMOR), polegającą na ilościowej i jakościowej ocenie składu gatunkowego roślin występujących w wodach. Metoda ta pozwala na określenie stopnia degradacji wód płynących, nadaje się zarówno do oceny naturalnych cieków wodnych jak też zmienionych przez działalność człowieka i całkowicie sztucznych.

Na terenie Parku i otuliny badania przeprowadzono m. in. na Słupi, Kwaczy, Kamiennej, Żelkowej Wodzie i Skotawie.