II Dni Otwarte i VI Wystawa Grzybów za nami.

Data: 02-10-2015

Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” po raz drugi zaprosił zainteresowanych do zapoznania się ze swoją działalnością.  Dni Otwarte pn. „…park, tarlisko, przepławka” zorganizowane zostały przy współudziale Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku oraz Komendy Miejskiej Policji w Słupsku

Prawie 700 osób odwiedziło w ciągu dwóch dni Wystawę  Grzybów przygotowaną w sali edukacyjnej. Na wystawie pokazano różnorodność świata grzybów poprzez prezentację naturalnych okazów ponad 40 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących. Ponadto urozmaicono wystawę zdjęciami i ciekawostkami o tych wszechobecnych organizmach.

Kolejne stoisko przygotowano nad brzegiem Kanału Młyńskiego gdzie zainteresowani mogli zobaczyć sztuczne tarlisko oraz poznać sylwetki raków zamieszkujących dorzecze naszej rzeki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się żywe okazy raka błotnego i pręgowatego.

Na terenie przepławki czekali na zwiedzających pracownicy parku oraz Prezes ZO PZW Teodor Rudnik i ichtiolog Wojciech Sobierajski. Prezentowano kamerę zamontowaną w przepławce monitorującą migracje ryb, pokazywano filmy i prezentacje związane z naturalnym i sztucznym tarłem ryb łososiowatych. Nie zabrakło także informacji o chronionym siedlisku  „Podgórskie i nizinne rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników”. W pobliżu przepławki policjanci z Komisariatu Policji w Ustce prezentowali sprzęt antykłusowniczy zakupiony w ramach Programu  Operacyjnego RYBY 2007-2013. Prawie wszyscy uczestnicy chcieli posiedzieć w łodzi lub na quadzie służącym do prowadzenia akcji antykłusowniczych nad  rzekami. Nasza akcja przebiegała przy pięknej jesiennej pogodzie co niewątpliwie wpłynęło na wysoką frekwencję.

Już dzisiaj zapraszamy  na kolejne spotkania z przyrodą realizowane przez nas w terenie i w sali edukacyjnej . Działalność merytoryczna  w tym także edukacyjna PK „Dolina Słupi” jest dofinansowywana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Miejsce usytuowania kamery w słupskiej przepławce. fot. K.Buda
fot. K.Buda.
T.Rudnik prezentuje młodzieży przepławkę. fot. K.Buda
fot. A.Kasprzak
fot. J.Maziejuk
fot. J.Maziejuk
fot. J.Maziejuk
fot. A.Kasprzak
Rak pręgowaty fot. J.Maziejuk
M.Miller pokazuje cechy rodzimych i obcych raków. fot. J.Maziejuk
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak
fot. A.Kasprzak