II Wiosenny zawrót głowy z ptakami w roli głównej

Data: 24-04-2016

„II Wiosenny zawrót głowy” to piknik plenerowy zainicjowany przez słupszczanina Ireneusza Borkowskiego, który pozyskał do współpracy kilkanaście instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych do działania we wspólnej sprawie. Impreza odbyła się na placu przed kaplicą św. Jerzego. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo,  ponieważ w dniu pikniku przypadły imieniny Jerzego.  W kaplicy, która od kilkunastu lat jest użytkowana przez Słupski  Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego została zorganizowana wystawa pn. Ptaszarnia, którą otworzyła dyrektor SOK w Słupsku Jolanta Krawczykiewicz oraz komisarz wystawy Elżbieta Żołyniak. Na wystawie prezentowane były obrazy oraz rzeźby artystów ze Słupska i Lęborka.

Natomiast na placu przed kaplicą, Miejska Biblioteka Publiczna uczciła Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który został także uznany jako dzień literatury światowej. Na stoisku czytano literaturę o tematyce ornitologicznej. Zespół Szkół Technicznych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, przygotowali stoisko majsterkowania, gdzie własnoręcznie można było przygotować budkę lęgową dla ptaków. Na stoisku Urzędu Miejskiego prezentował się działający w Słupsku Zielony Punkt oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Rzeźbiarz Pan Zenon Frąckiewicz w trakcie trwanie imprezy rzeźbił sowę a uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w trudnej sztuce rzeźbienia.

Na stoisku Nadleśnictwa Leśny Dwór - prezentowano ptaki leśne a Słowiński Park Narodowy prezentował ptaki żyjące nad morzem. Pomorski Zespół Parków   Krajobrazowych (reprezentowany przez PK „Dolina Słupi” i Zieloną Szkołę w Schodnie) przygotował stoisko do obserwacji ptaków, a także informacje na temat ptaków żyjących w pobliżu człowieka. Pokazano prawidłowo i nieprawidłowo przygotowane budki lęgowe i karmniki, udzielano informacji na temat prawidłowego dokarmiania ptaków. Zaprezentowano budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków, a jako ciekawostkę pokazano także skrzynkę dla nietoperza, hotel dla owadów oraz schron dla jeża. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także układanki, memo ptasie i kolorowanki dla najmłodszych. Dzieci szczególnie radośnie witały boćka maskotkę  użyczonego przez Gminę Słupsk.

 

Montujemy budkę
Segregujemy śmieci
Prezentacja hotelu dla owadów
Bociek zrobił furorę wśród namłodszych
Stoisko PZPK
Stoisko Nadleśnictwa Leśny Dwór
Słupski Zielony Punkt
Co każdy o budkach wiedzieć powinien?
Spróbujmy szczęścia
Puzzle, kolorowanki i ukladanki
Ptasie zdjęcia
Ptaszki w artystycznej odsłonie
Wystawa w kaplicy
Wystawa w kaplicy
Wystawa w kaplicy
Rzeźbimy
Recytujemy
Dokarmiamy ale jak?
Obserwujemy
Podsłuchujemy
Zadowoleni uczestnicy pikniku wracją do domu powiesić budkę
Stoisko Słowińskiego Parku Narodowego