Jarmark z przyrodą i z deszczem

Data: 10-07-2016

Gospodarzem  Jarmarku Gryfitów  10 lipca 2016 roku był Pomorski Zespół Parków, Krajobrazowych w Słupsku Oddział PK „Dolina Słupi” i partnerzy:  Nadleśnictwo Leśny Dwór,  Słowiński Park Narodowy, Wodociągi Słupsk i Gminny Ośrodek Kultury Gminy Dębnica Kaszubska a tematem przewodnim „Chrońmy rodzimą  przyrodę”. Mimo ulewnego deszczu,  najwytrwalsi pozostali do końca jarmarku i uczestniczyli w wielu przyrodniczych konkursach.

Tym razem mieszkańcy Słupska i turyści mieli okazję porozmawiać z przyrodnikami o wielu nurtujących ich sprawach. Ogromne zainteresowanie zwiedzających  wzbudziło stoisko parków krajobrazowych prezentujące  projekt „Czynnej ochrony raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”.  Można było dowiedzieć się tutaj wszystkiego o ginącym z naszych wód raku szlachetnym i jego wrogu raku pręgowatym (amerykańskim), którego żywe okazy można było obejrzeć z bliska. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „botaniczne” , gdzie zwiedzający  mogli przyjrzeć się  wielu roślinom z naszego otoczenia wpisanym na listę roślin inwazyjnych, które zagrażają naszej rodzimej florze. Na stoisku „Doliny Słupi” pokazano także skrzynki rozrodcze dla nietoperzy rozwieszane w lasach w ramach czynnej ochrony tych latających ssaków.  Nadleśnictwo Leśny Dwór przygotowało m in. konkurs na rozpoznawanie sadzonek drzew. Okazało się, że największą trudność sprawiły dwa gatunki: grab pospolity i buk zwyczajny. Na stoisku Wodociągów Słupsk można było skosztować wody z głębinowych słupskich ujęć, wziąć udział w konkursach i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z działalnością oczyszczalni ścieków w Słupsku. Słowiński Park Narodowy przygotował stoisko na którym promował walory parku, będącego Światowym Rezerwatem Biosfery a chętni mogli wziąć udział w wieloetapowym konkursie o jego przyrodzie i dziedzictwie kulturowym.  Gminny Ośrodek Kultury z Dębnicy Kaszubskiej zaprosił odwiedzających do swojego stoiska z ceramiką i tekstyliami ozdobionymi wzorami kaszubskimi. Ponadto pracownicy przygotowali stoisko  plastyczne dla dzieci.

Turyści, którzy odwiedzili nasze miasto chętnie korzystali także z informacji udzielanych przez pracowników zarówno parku narodowego jak i krajobrazowego, gdzie warto wybrać się na wycieczkę.

 

Grafika 1: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 2: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 3: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 4: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 5: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 6: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 7: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 8: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 9: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 10: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 11: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 12: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 13: Jarmark z przyrodą i z deszczem
Grafika 14: Jarmark z przyrodą i z deszczem