Konferencja dotycząca inwazyjnych gatunków roślin obcego pochodzenia.

Data: 04-09-2015

     W dniach 1-2 września pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych uczestniczyli w konferencji pt. „Inwazyjne gatunki roślin obcego pochodzenia- inwentaryzacja, rozprzestrzenianie się, metody zwalczania”. Konferencja została zorganizowana przez stowarzyszenie „Człowiek i Przyroda” realizujące obecnie projekt pt. ,,Niecierpek gruczołowaty - inwazyjny gatunek obcego pochodzenia - inwentaryzacja, rozprzestrzenianie się, metody zwalczania”.

     W trakcie trwania konferencji głos zajmowali zarówno naukowcy jak i praktycy walczący z gatunkami inwazyjnymi. Oprócz niecierpka gruczołowatego dużo uwagi poświecono pozostałym gatunkom, m in. dyskutowano na temat barszczu Sosnowskiego, czeremchy amerykańskiej, winobluszczu pięciolistkowego i nawłoci kanadyjskiej. Mimo prowadzonych wieloletnich badań  ciągle szuka się najbardziej skutecznych metod walki z intruzami zagrażającymi naszej rodzimej florze.

     Swoje wystąpienie na konferencji miała także  nasza  koleżanka Justyna Rymon- Lipińska, prezentując  referat pt. „Zamień nawłocie na malwy przy płocie, czyli jak zaprosić ogrodników do walki z gatunkami inwazyjnymi”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także materiały edukacyjne  przygotowane przez Zaborski Park Krajobrazowy wydane dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

    Udział w konferencji dał możliwość konsultacji z praktykami i naukowcami w sprawie zastosowania dobrych praktyk na naszym terenie. Warto dodać, iż Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych przygotowuje się do projektu zwalczania gatunków inwazyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Materiały edukacyjne przygotowane przez pracowników Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
Referat Justyny Rymon- Lipińskiej.
Sesja posterowa.
Niecierpek gruczołowaty, jedno ze stanowisk nad Rospudą.
Dolina Rospudy nie jest wolna od gatunków inwazyjnych.
W dolinie Rospudy, często odwiedzanej przez turystów, pojawiły się tablice ostrzegawcze.
Barszcz Sosnowskiego - przybysz z Kaukazu.