Na terenie Parku, w ramach prowadzonej już od 16 lat, czynnej ochrony nietoperzy zamontowaliśmy ok. 400 skrzynek dla tych ssaków. Rozlokowane są tam, gdzie brakuje naturalnych ukryć (np. dziupli, spękanej kory) głównie w jednowiekowych monokulturach sosnowych, często w pobliżu zbiorników wodnych. Posiadają różne kształty oraz wykonane są z różnych materiałów.
Tegoroczna kontrola trwała nieco dłużej, tj. od końca czerwca do 24 lipca. Towarzyszyły jej prace wykonywane pod nadzorem dr Konrada Wiśniewskiego z Zakładu Zoologii, Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Pomorskiej w Słupsku. Naukowcy zbierali guano w celu wypłoszenia z niego bezkręgowców - głównie chrząszczy, roztoczy i zaleszczotków. Zebrane okazy zostaną oznaczone do gatunku, a informacje na ich temat posłużą do analiz naukowych.
Wyniki kontroli przerosły nasze oczekiwania, gdyż naliczyliśmy ponad pół tysiąca nietoperzy! Wśród nich dominowały karliki, ale nie zabrakło także borowców wielkich i nocków Natterera. Przeprowadzony monitoring pozwolił także określić liczbę ukryć przeznaczonych do wymiany, aby mogły posłużyć w kolejnym sezonie.