Koszenie ,,Gogolewka"

Data: 10-09-2015

    Podobnie jak w poprzednich latach na początku września koszeniu podlega część powierzchni torfowiska ,,Gogolewko”. Obiekt ten zlokalizowany jest w otulinie Parku i należy do najcenniejszych mokradeł w naszym regionie. Stanowi mozaikę zbiorowisk łąkowych i zbiorowisk niskich torfowisk alkalicznych. Wyróżnia się występowaniem wielu chronionych i zagrożonych wyginięciem taksonów roślin. Spotykamy tu m.in. różne gatunki storczyków, takie jak np.: kukułka szerokolistna, k. krwista czy kruszczyk błotny;  reliktowe mszaki, do których należą błotniszek wełnisty i błyszcze włoskowate. Obecną porą torfowisko mieni się barwami m.in. fioletowo  kwitnących czarcikęsów łąkowych, biało kwitnących dziewięciorników błotnych, żółtymi kwiatami komonic błotnych i różowymi - bodziszków błotnych.

    Koszenie jest drugim, po marcowym odkrzaczaniu i usuwaniu drzew, zabiegiem czynnej ochrony. Ma na celu powstrzymanie wkraczania krzewów i drzew na powierzchnię torfowiska oraz usunięcie  z niej nadmiaru biomasy. Wykonywane jest późnym latem, po rozsianiu się cennych gatunków roślin.

  Cały obiekt odznacza się nie tylko walorami przyrodniczymi, ale dzięki od lat realizowanej czynnej ochronie przyrody, zwraca uwagę także pięknym krajobrazem, gdzie łąkowo-torfowiskową ruń urozmaicają z rzadka pozostawione wierzby o dość ciekawym, egzotycznie wyglądającym pokroju.

 

Kwitnące czarcikęsy łąkowe.
Dziewięciornik błotny.
Powierzchnia torfowiska w trakcie koszenia.
Powierzchnia torfowiska w trakcie koszenia.
Skoszona powierzchnia ,,Gogolewka".
Skoszona powierzchnia ,,Gogolewka".