Poszukaj pierwiosnków - wnieś swój wkład w naukę

Data: 28-04-2021

Tej wiosny grupa naukowców i obserwatorów przyrody z całej Europy zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w największej jak do tej pory kampanii obserwacyjnej pierwiosnków lekarskich „Looking for Cowslips”. Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce jest jednym z partnerów tego przedsięwzięcia. Pomysł na ogólnoeuropejskie obserwacje kwiatów pierwiosnka lekarskiego (Primula veris L.) wywodzi się z popularnonaukowej kampanii, która rozpoczęła się w 2019 roku w Estonii, w ramach której obywatelscy naukowcy przyjrzeli się kwiatom ponad 200 000 osobników. Kampania dostarczyła nowych informacji zarówno w zakresie badań stosowanych, jak i podstawowych.

Kampania okazała się dobrą zabawą i aktywnością edukacyjną dla osób w każdym wieku. Zróbmy to samo w Polsce!


- Obecnie Polska strona internetowa jest już gotowa do użytku i udostępniania https://nurmenukk.ee/pl. Wpisanie www.cowslip.science w pasku menu powinno również prowadzić bezpośrednio do polskiej strony internetowej, gdy obserwator jest w Polsce.

- Animacja w języku polskim jest dostępna na stronie otwierającej polskiej strony internetowej oraz w serwisie YouTube https://www.youtube.com/watch?v=Kg1YAdprcl4

- wiadomości i postępy kampanii można śledzić  i udostępniać w mediach społecznościowych - Facebooku, Twitterze i Instagramie.

 


Kampania obserwacji pierwiosnka lekarskiego trwa w Estonii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Chorwacji, Bułgarii, Szwecji, Włoszech, Łotwie, Litwie, Irlandii, Grecji, Portugalii, Rosji, Danii, Finlandii, Węgrzech , Ukrainie, Macedonii, Belgii, Holandii i Czechach.

Obecnie rozpoczyna się również w Polsce!

Polski Partner Przedsięwzięcia

Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce
ul. Sosnowa 5, 43-190 Mikołów
tel. +48 660 251 796
tel. +48 32 779 76 02
www.robia.pl

 

 

Pierwiosnek lekarski fot. E. Ahmad
Pierwiosnek lekarski fot. E. Ahmad
Pierwiosnek lekarski fot. E. Ahmad