Powędrowaliśmy szlakiem pięciu jezior

Data: 30-06-2022

Początek wakacji rozpoczęliśmy warsztatami terenowymi dla dorosłych. Celem naszej wyprawy była ścieżka przyrodnicza w okolicach Soszycy.  Odwiedziliśmy także jedną z najstarszych w Europie elektrowni wodnych w  Strudze. Na trasie ścieżki uczestnicy poznali różne  typy jezior w tym najcenniejsze lobeliowe. Był czas, aby porozmawiać o zagrożeniach na jakie te jeziora są narażone. Ponadto wędrowaliśmy fragmentem doliny rzecznej z charakterystycznym układem siedlisk przyrodniczych, oczywiście nie mogło zabraknąć dyskusji na temat przerywania korytarza ekologicznego przez zabudowę hydroenergetyczną.

Teren wokół Soszycy to także jedno z miejsc gdzie zlokalizowane są skrzynki rozrodcze dla nietoperzy a nad jeziorem Modrym zaadoptowano na potrzeby zimowania tych ssaków, tunel kolejowy. Pojawiła się zatem okazja aby porozmawiać o tych chronionych i pożytecznych zwierzętach.

Nasza wakacyjna wyprawa zakończyła się nad Jeziorem Jasień, największym naturalnym zbiornikiem wodnym w Parku.  

Przed elektrownią fot.A.Kasprzak
W elektrowni fot.A.Kasprzak
W elektrowni fot.A.Kasprzak
W elektrowni fot.A.Kasprzak
W elektrowni fot.A.Kasprzak
Grupa warsztatowa Fot.H.Martynenko
Na trasie fot.A. Kasprzak
Na trasie fot.A. Kasprzak
Na trasie fot.A. Kasprzak
Szukamy rosiczki fot.A.Kasprzak
Kwitnąca lobelia, widoczne powyrywane rośliny, prawdopodobnie efekt kąpieli w pobliżu tych chronionycyh roślin    fot.A.Kasprzak
Grupa warsztatowa fot.H.Martynenko