Quest – nieoznakowany szlak

Data: 28-04-2020

     Większość z nas to poszukiwacze przygód, mniejszych lub większych, bliższych lub dalszych. Na trudny czas w którym przyszło nam funkcjonować, mamy propozycję przeżycia małej przygody w waszym rodzinnym gronie.  Oczywiście na proponowane wycieczki wybieramy się z zachowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zaleceń sanitarnych.

     Czym jest questing?  To poszukiwanie, śledztwo, pogoń za kimś lub czymś … Trochę podchodów, elementy gier patrolowych, łamigłówki i zagadki, to wszystko opisane wierszem lub prozą, całość opatrzona odręcznie wykonaną mapką.  Questing to sposób na spędzenie wolnego czasu i poszukiwanie miejsc nieodkrytych, a także zwrócenie uwagi turystów na elementy  wydawałoby się oczywiste.

      Zatem celem questingu jest szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach. To edukacja regionalna  przez zabawę bez ograniczeń wiekowych. Questing jest „bezobsługowy”, turyści mogą z niego korzystać samodzielnie. Turysta dostaje  lub sam drukuje ulotkę z  odręcznie narysowaną mapką i opisem questu. W ulotce zawarte są wskazówki i zadania napisane prozą lub wierszem. Od inwencji układającego quest zależy na czym będą  polegały zadania, zazwyczaj  należy coś uzupełnić, zaobserwować i wpisać w odpowiednie miejsca np. policzyć drzewa, deski w płocie lub ławeczki w parku … i wykorzystać te wiadomości w dalszej wędrówce lub do rozwiązania krzyżówki. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb - przeważnie skrzyneczkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.

 

 Takie  questy powstały jako  działania  promujące lokalną markę „Zielone Serce Pomorza”. W ich tworzeniu brali udział także pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” Można zatem wędrować i poszukiwać  ukrytych  skarbów m in. w Krzyni i Warcinie. Turyści mogą pobrać ulotki ze strony internetowej  http://questing.pl/

 - Krzynia -  http://questing.pl/map_point/krzynia-tajniki-krzynskiej-przyrody/

-  Warcino - http://questing.pl/map_point/quest-warcino/

Drodzy czytelnicy, zatem do dzieła, poszukajmy skarbu, odkryjmy to czego nie udało nam się do tej pory dostrzec. Gdybyście zauważyli, że coś w terenie uległo zmianie, dajcie nam znać, wszak wszystko wokół się zmienia. Dobrej zabawy. 

 

 

Anna Mariola Kasprzak

PZPK Oddział PK „Dolina Słupi"

 

Źródła:

 http://pl.wikipedia.org/wiki/Questing,

 http://questing.pl/

 

 

Budynek przed którym zaczyna się wędrówka w Krzyni fot. A.Kasprzak
Elektrownia wodna w Krzyni, na trasie proponowanej wędrówki fot. L.Duchnowicz
Widok na pałac w Warcinie fot. A.Kasprzak
Jeden z punktów questu, psi cmentarz fot. A.Kasprzak
Odrestaurowana wozownia w Warcinie fot. A.Kasprzak