Ratujemy płazy!

Data: 24-03-2016

      W dniu 22.03.2016 r. po raz kolejny pracownicy Parku, tym razem przy pomocy pracowników firmy Expert z Krępy Słupskiej, zamontowali przenośny system płotków naprowadzających dla płazów w w/w miejscowości. Działanie jest odpowiedzią na masowe rozjeżdżanie płazów podczas ich wiosennej migracji w kierunku godowisk zlokalizowanych po drugiej stronie drogi powiatowej, przebiegajacej przy hodowli przynęt wędkarskich. Płotki uniemożliwiają wędrującym osobnikom przedostanie się na jezdnię. W zamian za to płazy kierowane są w stronę rozlokowanych wzdłuż systemu wiaderek.

     Główną ,,siłę” akcji stanowią członkowie stowarzyszenia ,,Nasza Krępa” pod nadzorem pani Ewy Wyrzykowskiej, którzy przy pomocy pracowników Parku będą dokonywać kontroli wiaderek i przenosić uwięzione w nich osobniki na drugą stronę drogi. Przy okazji realizowany będzie monitoring polegający na odnotowywaniu składu gatunkowego i liczby migrujących płazów.

    Na uwagę zasługują także, zlokalizowane na obu końcach tego odcinka drogi, znaki ostrzegawcze z wizerunkiem żaby. Zostały ustawione w tym roku przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach na wniosek mieszkańców miejscowości.

 

                                    Takich miejsc w okresie wiosennej migracji płazów jest wiele, stąd apelujemy:

Kierowco - unikaj takich miejsc, a gdy to niemożliwe – ZDEJMIJ NOGĘ Z GAZU I JEDŹ MOŻLIWIE NAJWOLNIEJ!!!

 

Montaż perzenośnego systemu płotków naprowadzajacych dla płazów.
Znak ostrzegawczy przed odcinkiem drogi, gdzie rozstawiono sytem płotków.
Wspólne wkopywanie wiaderka.
Efekt końcowy prac.
Montaż perzenośnego systemu płotków naprowadzajacych dla płazów.
System płotków prawie gotowy.
Na koniec drobne poprawki.