Usuwanie drzew i krzewów w obrębie ,,Gogolewka"

Data: 18-03-2015

      W Parku Krajobrazowym ,,Dolina Słupi” ruszyły pierwsze prace w sezonie z zakresu czynnej ochrony przyrody. Mowa tu o usuwaniu drzew i krzewów z terenu projektowanego rezerwatu przyrody ,,Gogolewko”.  Jak wiadomo obiekt ten należy do jednych z najcenniejszych kompleksów łąkowo-torfowiskowych w regionie słupskim. Wspomniane działania realizowane są cyklicznie już od wielu lat, w efekcie czego odsłaniana jest coraz większa część ok. 30 ha powierzchni obiektu. Celem jest przeciwdziałanie sukcesji roślinności oraz ograniczenie ubytku wody z powierzchni torfowiska, dlatego zabiegi te prowadzone są jeszcze  przed rozwojem liści, które odgrywają kluczową rolę w odparowywaniu wody. 

     W granicach terenu prac rosną egzemplarze chronionego gatunek krzewu – wawrzynka wilczełyko. W celu zachowania jego populacji i utrzymania odpowiednich warunków siedliskowych, w miejscach stwierdzenia wawrzynka, pozostawiane są kępy krzewów wierzby. Z innych ozdób  ,,Gogolewka”, dajacych się zaobserwować w okresie wczesnowiosennym, jest czarka – grzyb o czerwonych, miseczkowatych owocnikach.

   Drugim etapem czynnej ochrony obiektu jest koszenie, na które pozostaje nam czekać do późnego lata, kiedy ptaki wyprowadzą lęgi, a cenne gatunki roślin zdążą wydać nasiona.

 

Czerwony, miseczkowaty owocnik czarki.
Powierzchnia przed odkrzaczeniem.
Usunięte wierzby.
Wawrzynek wilczełyko pośród zarośli wierzbowych.