XXVIII Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi" rozstrzygnięty

Data: 30-05-2019

Wiosenny – „płazi” temat konkursu spodobał się w 15 szkołach, które zgłosiły swój udział. W kwietniu tego roku pracownicy parku zaprosili drużyny konkursowe w teren. Nie ma chyba lepszej formy nauki niż praktyka. Pojechaliśmy zatem  zobaczyć systemy przejść dla płazów zarówno mobilne jak i stałe. Udało nam się podejrzeć żaby trawne składające skrzek i ropuchy podążające do zbiornika wodnego.

To jest żaba czy ropucha? …  gdzie są te parotydy. Czy traszki rzeczywiście zawijają swoje jaja w liście roślin wodnych? Pytań było wiele i tyleż samo odpowiedzi, a wszystko przydało się na konkursie.  Uczniowie oprócz testu musieli rozpoznać gatunki, elementy systemu przejść dla płazów czy też stwierdzić do kogo należy przedstawiona na zdjęciu kijanka.

Jury konkursu, w skład którego weszli pracownicy Parku, wyłoniło zwycięski zespół, okazało się, że najlepszy wynik drużynowo jak i indywidualnie należy do przedstawicielek ze Szkoły Podstawowej w Głobinie, które przygotowywała do konkursu Pani Marzena Żywiecka. Drużyna w składzie:  Milena Duch (najlepsza w rywalizacji indywidualnej), Grzymkowska Natalia i Lipka Zuzanna osiągnęła bardzo dobry wynik z testu, natomiast rozpoznawanie zdjęć poszło całej drużynie bezbłędnie. Zaraz za nimi uplasowały się drużyny z SP 5 w Słupsku, Czarnej Dąbrówki i Motarzyna.  

Organizacja konkursu została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

W trakcie konkursu fot.W.Ahmad
W trakcie konkursu fot.W.Ahmad
Rozpoznawanie ze zdjęć fot. E.Ahmad
SP w Głobinie - zwycięska drużyna ze swoją opiekunką fot. E. Ahmad