Zakończył się monitoring żurawi w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

Data: 08-10-2015

     Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” zakończyli kolejny rok monitoringu żurawi w miejscach jesiennych koncentracji. Skontrolowali noclegowiska położone na terenie Paku: w dolinie rzeki Słupi pod Zajączkowem, na Zalewach Słupi pod Gałąźnią Małą, na torfowisku w okolicach Unichowa i na rozlewisku śródpolnym pod Brzezinką, a także blisko jego granicy na torfowisku śródleśnym pod Jerzkowicami. Kontrole rozszerzono na zlokalizowane, nowe noclegowisko w dolinie rzeki Kwaczej, na terenie otuliny Parku. W monitoringu wykorzystywany jest fakt gromadzenia się żurawi w większe stada, przed odlotem na zimowiska. W ciągu dnia ptaki żerują na polach, natomiast na noc gromadzą się na wspólnych noclegowiskach. Liczenia prowadzone były w czterech terminach: w drugiej połowie sierpnia, na początku i w połowie września oraz na początku października. Liczenia żurawi zaczynały sie przed wschodem słońca (ptaki rozlatujące się na okoliczne pola) lub wieczorem (ptaki zlatujące się z pól na nocleg). 

     Liczenie potwierdziło duże znaczenie noclegowiska pod Gałąźnią Małą, gdzie podobnie jak w latach poprzednich nocowało ponad 1000 żurawi. Widok tak dużego zgrupowania żurawi w jednym miejscu sprawiał niesamowite wrażenie. Znacznie mniej ptaków wybrało noclegowiska pod Unichowem i Jerzkowicami oraz w dolinie rzeki Kwaczej. Nie odnotowano nocujących żurawi pod Brzezinką i Zajączkowem. W trakcie tegorocznego monitoringu zlokalizowano nowe noclegowisko w dolinie rzeki Kwaczej, na terenie otuliny Parku. Prawdopodobnie nocują tu ptaki, które wcześniej wykorzystywały noclegowisko pod Zajączkowem.

     W tym roku, w porównaniu do lat poprzednich, stwierdzono znacznie więcej żurawi w drugiej połowie września. O ile w latach ubiegłych w tym okresie liczba żurawi znacznie malała, to w tym roku utrzymała się na wyjątkowo wysokim poziomie. Najwyraźniej żurawie zostały u nas na dłużej i opóźniły swój odlot na zimowiska, co może wynikać z tegorocznego ciepłego lata i jesieni.

    Ciekawą sytuację zaobserwowano na noclegowisku pod Unichowem, gdzie w wyniku porannego spłoszenia przez polującego myśliwego, żurawie następnego dnia opuściły noclegowisko. Najwyraźniej uznały to miejsce za mało bezpieczne i przeniosły się prawdopodobnie na noclegowisko pod Gałąźnią Małą. Dokonana obserwacja zwraca uwagę na negatywny wpływ polowań i płoszenia na nocujące żurawie.

     Na początku października stwierdzono tylko kilka ptaków nocujących pod Gałąźnią Małą. Podobnie jak w latach ubiegłych, żurawie opuszczają w tym okresie teren Parku, odlatując na zimowiska.

     Wyniki kilkuletnich obserwacji wskazują na dużą rangę noclegowiska pod Gałąźnią Małą. Nocuje tu ponad 1000 ptaków, co stawia to miejsce wśród najważniejszych noclegowisk w skali całego regionu. Jednocześnie podnosi znaczenie terenu Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” oraz ptasiego obszaru Natura 2000 Dolina Słupi jako ostoi ptaków o randze europejskiej. Wyniki monitoringu pozwalają na śledzenie zmian w wykorzystaniu poszczególnych noclegowisk oraz uzupełniają wiedzę o fenologii wędrówek żurawi.

                                                                                                                                                                                                     

Żurawie w locie, fot. M. Ziółkowski.
Żurawie w locie, fot. M. Ziółkowski.
Na noclegowisku pod Gałąźnią, fot. M. Ziółkowski.
Na noclegowisku pod Gałąźnią, fot. M. Ziółkowski.
Stado żurawi na polu, fot. M. Ziółkowski.
Stado żurawi na polu, fot. M. Ziółkowski.