Aktualności

Nasza Słupia!  Nasze ryby!!  Nasz skarb!!! …… to hasło i wiele innych rozbrzmiewały podczas III rajdu na orientację „Tarlisko 2014” grafika
2014-12-08

Nasza Słupia! Nasze ryby!! Nasz skarb!!! …… to hasło i wiele innych rozbrzmiewały podczas III rajdu na orientację „Tarlisko 2014”

W minioną sobotę  6 grudnia 2014 roku w Krępie Słupskiej odbył się III Rajd Pieszy Na Orientację – TARLISKO 2014 czyli z trocią Nam po drodze. Organizatorami rajdu byli Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk wraz z Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”. Na przygotowanych przez organizatorów trasach wystartowało przeszło 120 uczestników. Ich zadaniem było przy pomocy mapy odnalezienie punktów kontrolnych. Rywalizację na trasie dziecięcej – szkoły podstawowe zdominowała SP nr 2 z Ustki zajmując wszystkie trzy miejsca na podium.
Po raz trzeci zapraszamy na rajd "Tarlisko czyli z trocią nam po drodze." grafika
2014-11-28

Po raz trzeci zapraszamy na rajd "Tarlisko czyli z trocią nam po drodze."

 PK "Dolina Słupi" i Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk zapraszają 6 grudnia 2014 roku na rajd na orientację.
Startujemy o godzinie 10.00 z placu przy świetlicy wiejskiej w Krępie.

 Regulamin i karty zgłoszenia do pobrania na stronie internetowej www.gok.slupsk.pl

 

Edukowaliśmy Słupszczan podczas dni otwartych grafika
2014-11-18

Edukowaliśmy Słupszczan podczas dni otwartych

 „Pomóżmy trociom dotrzeć na tarło” – to apel do mieszkańców i hasło happeningu przygotowanego przez młodzież na zakończenie Dni Otwartych pn.  „…park, tarlisko, przepławka.” Przez trzy dni mieszkańcy Słupska i okolic mieli okazję przyjrzeć się działaniom prowadzonym przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” w zakresie ochrony naturalnego tarła troci i łososi.
,,Warsztaty tarliskowe" grafika
2014-11-12

,,Warsztaty tarliskowe"

W dniach 3-7.11.2014 r. w naszym Parku odbyły się ,,Warsztaty tarliskowe”, poświęcone badaniu naturalnego tarła ryb wędrownych w dorzeczu Słupi.

 

Zapraszamy na Dni Otwarte pn." park, tarlisko, przepławka." 13-15.11.2014 r. grafika
2014-10-30

Zapraszamy na Dni Otwarte pn."... park, tarlisko, przepławka." 13-15.11.2014 r.

Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" od wielu lat  prowadzi czynną ochronę tarła ryb wędrownych. Zapraszamy mieszkańców Słupska i okolic zainteresowanych tematem do zapoznania się z naszą działalnością w tym zakresie.
Monitoring żurawi w Dolinie Słupi grafika
2014-10-08

Monitoring żurawi w Dolinie Słupi

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” zakończyli kolejne liczenie żurawi na noclegowiskach. Skontrolowali noclegowiska położone na terenie Paku: w dolinie rzeki Słupi pod Zajączkowem, na Zalewach Słupi pod Gałąźnią Małą, na torfowisku w okolicach Unichowa i na rozlewisku śródpolnym pod Brzezinką, a także blisko jego granicy na torfowisku śródleśnym pod Jerzkowicami.

 

Pracownicy PZPK szkolą się. grafika
2014-10-07

Pracownicy PZPK szkolą się.

We wrześniu i październiku br. odbyły się dwa szkolenia mykologiczne. Jedno z nich zorganizowano w Parku Krajobrazowym  „Dolina Słupi” drugie odbyło się podczas VIII Zlotu Bio-forum w Czernicy w Zaborskim Parku Krajobrazowym. 

 

Koszenie ,,Gogolewka" grafika
2014-10-06

Koszenie ,,Gogolewka"

W połowie września, na terenie projektowanego rezerwatu przyrody ,,Gogolewko”, zakończono prace polegające na ręcznym koszeniu mechowisk, półnaturalnych łąk i turzycowisk.

 

Żurawie odlatują z Doliny Słupi. grafika
2014-09-30

Żurawie odlatują z Doliny Słupi.

Trwa monitoring żurawi na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

 

Wystawa "Grzyby naszych lasów" grafika
2014-09-24

Wystawa "Grzyby naszych lasów"

Przez dwa dni mieszkańcy Słupska i okolic mieli okazję oglądać żywe okazy grzybów zgromadzonych na wystawie przygotowanej przez pracowników Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.
Kontrola skrzynek rozrodczych dla nietoperzy grafika
2014-09-23

Kontrola skrzynek rozrodczych dla nietoperzy

W związku z niewielką liczbą naturalnych letnich ukryć dla nietoperzy, na terenie naszego Parku, rozwieszone są skrzynki rozrodcze.

 

Odłowy narybkowe. grafika
2014-09-16

Odłowy narybkowe.

Wrzesień w Parku Krajobrazowym ,,Dolina Słupi” stoi pod znakiem m.in. odłowów narybkowych. Jest to działanie prowadzone w ramach ochrony ryb łososiowatych, mające na celu sprawdzenie sukcesu rozrodczego zeszłorocznego tarła.

 

Zapraszamy na wystawę grzybów. grafika
2014-09-15

Zapraszamy na wystawę grzybów.

Wystawę można zwiedzać w sali edukacjnej Parku w Słupsku  ul. Szarych Szeregów 14
w dniach 23-24 wrzesnia 2014 w godzinach 10-16.00

 

Żurawi rekord w „Dolinie Słupi” grafika
2014-09-12

Żurawi rekord w „Dolinie Słupi”

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, jak co roku, prowadzą monitoring liczebności żurawi nocujących na terenie Parku. W trakcie wędrówek żurawie zatrzymują się na zlotowiskach, tworząc skupiska liczące od kilkuset do kilkunastu tysięcy ptaków. Korzystają wówczas z noclegowisk, z których rano rozlatują się na żerowiska i do których wracają pod wieczór. Ze wspólnych noclegowisk korzystają, aż do odlotu na zimowiska.

 

Uzupełniliśmy tarliska grafika
2014-09-09

Uzupełniliśmy tarliska

W ramach zadań czynnej ochrony ryb łososiowatych,  finansowanych przez Wojewódzki  Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, uzupełniono sztuczne tarliska na rzekach Glaźnej i Kwaczy.

 

Zagłosuj na Słupię. grafika
2014-09-01

Zagłosuj na Słupię.

Od 1 do 29 września mogą Państwo oddawać głosy w konkursie Rzeka Roku 2014. Konkurs odbywa się w  ramach programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.