Aktualności

Po raz kolejny Gimnazjum nr 2 z Bytowa będzie reprezentowało PK "Dolina Słupi" na etapie wojewódzkim konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" grafika
2018-01-12

Po raz kolejny Gimnazjum nr 2 z Bytowa będzie reprezentowało PK "Dolina Słupi" na etapie wojewódzkim konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

               W dniu 12  stycznia 2018 roku odbył  się etap parkowy,  XVII  ogólnopolskiego konkursu  dla szkół gimnazjalnych,  pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Szkoły były reprezentowane przez czteroosobowe drużyny, wyłonione we wcześniejszych etapach. W konkursie wzięło udział 4 gimnazja z: Nożyna, Gogolewa, Redzikowa i nr 2 z Bytowa.

„Owady- pożyteczne pracusie” podsumowanie działań w SOSW w Damnicy grafika
2017-11-30

„Owady- pożyteczne pracusie” podsumowanie działań w SOSW w Damnicy

PK „Dolina Słupi” już od kilku lat współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym w Damnicy. Rokrocznie organizowane są warsztaty i podsumowujący je konkurs plastyczny dla wychowanków z Damnicy, Machowinka i Przytocka. W 2017 roku skupiliśmy się na poznawaniu świata owadów i ich znaczeniu dla zachowania bioróżnorodności.

 

Zabezpieczanie miejsc hibernacji nietoperzy grafika
2017-11-29

Zabezpieczanie miejsc hibernacji nietoperzy

Na terenie naszego Parku  przeprowadzono kontrolę stanu technicznego piwnic i studni w których zimują nietoperze oraz zabezpieczono niektóre z nich.
Warsztaty tarliskowe - 2017 r. grafika
2017-11-13

Warsztaty tarliskowe - 2017 r.

W dniach 6-10 listopada br. po raz kolejny odbyły się, organizowane przez Park od ponad dekady, ,,Warsztaty tarliskowe”. W tym roku przyjechali do nas studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

 

Kochasz pomorskie krajobrazy? Zrób zdjęcie i wygraj 700 zł. Konkurs z okazji Dnia Krajobrazu 2017 grafika
2017-11-09

Kochasz pomorskie krajobrazy? Zrób zdjęcie i wygraj 700 zł. Konkurs z okazji Dnia Krajobrazu 2017

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs fotograficzny „Krajobrazy !Pomorskie" dla wszystkich miłośników naszego województwa i jego przyrody. Zdjęcia można przesyłać do 9 listopada 2017 r.

 

W „Dolinie Słupi”  obchodziliśmy Dzień Krajobrazu grafika
2017-10-23

W „Dolinie Słupi” obchodziliśmy Dzień Krajobrazu

21 października 2017 r. zaprosiliśmy wszystkich chętnych do Krzyni  na spacer z okazji Dnia Krajobrazu. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 150 osób. Były to grupy szkolne ze Słupska, Redzikowa, Suchorza oraz osoby indywidualne.

 

Zapraszamy na spacer krajobrazowy do Krzyni grafika
2017-10-09

Zapraszamy na spacer krajobrazowy do Krzyni

Spacer krajobrazowy z okazji Dnia Krajobrazu:

Data: 21 października 2017 r.

Temat: Krajobraz okolic Krzyni – dzieło natury i rąk ludzkich.

Start: Krzynia parking przy elektrowni wodnej godz. 10.00

Meta: Siedziba LGD Partnerstwo Dorzecza Słupi w Krzynce, około godz. 14.00

Trasa: Krzynia wieś i elektrownia wodna, zapora ziemna na zbiorniku zaporowym Krzynia, trasa wzdłuż jeziora,  sosna „Gruba Berta”, Krzynka siedziba LGD.

 

VIII wystawa grzybów za nami grafika
2017-10-08

VIII wystawa grzybów za nami

 Tegoroczna wystawa grzybów w „Dolinie Słupi” została zorganizowana 5 października br., odwiedziło ją ok. 400 osób, głównie grup szkolnych i przedszkolnych.

Czynna ochrona torfowiska ,,Gogolewko” grafika
2017-09-21

Czynna ochrona torfowiska ,,Gogolewko”

Już od ponad dekady prowadzona jest czynna ochrona w obrębie jednego z najcenniejszych mokradeł w naszym regionie – torfowiska ,,Gogolewko”. Jest to obiekt o ponadprzeciętnych walorach zarówno krajobrazowych, jak i przyrodniczych, obecnie projektowany rezerwat przyrody, stanowiący ostoję dla bardzo wielu gatunków ,,szczególnej troski”.

 

Rzeki dorzecza Słupi  pod ,,lupą" naukowców grafika
2017-08-29

Rzeki dorzecza Słupi pod ,,lupą" naukowców

Na rzece Kwaczej w PK ,,Dolina Słupi " rozpoczęto pierwszy etap, realizowanego pod kierunkiem Prof. Krzysztofa Szoszkiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, projektu badawczego pt. Ekologiczne uwarunkowania rozwoju włosieniczników w wodach płynących w Polsce jako podstawa skutecznej ochrony i zastosowania w bioindykacji rzek, który finansowany jest z Narodowego Centrum Nauki. Celem projektu jest ocena wpływu różnych czynników ekologicznych na rozwój gatunków włosieniczników występujących w wodach płynących Polski, w tym rzekach znajdujących się na terenie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Kontrola skrzynek rozrodczych dla nietoperzy grafika
2017-08-08

Kontrola skrzynek rozrodczych dla nietoperzy

Na terenie naszego Parku występują przeważnie monokultury sosnowe, nie zapewniające dostatecznej liczby naturalnych ukryć dla nietoperzy. W związku z tym rozwieszane są skrzynki rozrodcze dla tej grupy zwierząt, głównie w pobliżu zbiorników wodnych
Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2017 roku grafika
2017-07-21

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2017 roku

W wyniku corocznej  inwentaryzacji stwierdzono 17 z 40 kontrolowanych gniazd zajętych . 12 z nich  z sukcesem lęgowym - 22 młode.