Aktualności

Monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK,,Dolina Słupi" grafika
2020-09-01

Monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK,,Dolina Słupi"

Na terenie Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” po raz kolejny przeprowadzono monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy. Kontrola trwała od 13 do 24 lipca, swym zasięgiem obejmując około 400 sztucznych ukryć różnych rodzajów.
Spotkania i zajęcia  z pracownikami PK "Dolina Słupi" w czasie epidemii grafika
2020-08-31

Spotkania i zajęcia z pracownikami PK "Dolina Słupi" w czasie epidemii

 W związku z zagrożeniem wystąpienia na terenie województwa pomorskiego zachorowań na COVID-19,  informujemy, że  od dnia 16.06.2020, wszystkie zajęcia i spotkania edukacyjne mogą odbywać się zgodnie z regulaminem zamieszczonym w załączniku. 

Prace na ,,Gogolewku” grafika
2020-08-28

Prace na ,,Gogolewku”

W drugiej połowie sierpnia ruszyły prace koszenia w obrębie rezerwatu przyrody ,,Gogolewko”. Obiekt ten znajduje się w na terenie otuliny PKDS, w trwałym zarządzie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

Prace nad przygotowaniem projektu planu ochrony PK „Dolina Słupi” grafika
2020-08-28

Prace nad przygotowaniem projektu planu ochrony PK „Dolina Słupi”

 W PK „Dolina Słupi” trwają prace terenowe związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, którego wykonawcą jest Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie przy współpracy Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Rozpoczęły się one w 2020 roku, a zakończą się w 2022 r. opracowaniem projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ustanawiającej plan ochrony Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

Odszedł od nas wspaniały człowiek, zasłużony przyrodnik grafika
2020-08-12

Odszedł od nas wspaniały człowiek, zasłużony przyrodnik

 11 sierpnia,  nagle,  odszedł nasz Kolega Hieronim Andrzejewski - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2020 roku grafika
2020-07-21

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2020 roku

W tym roku inwentaryzację gniazd bociana białego przeprowadziliśmy w okresie od 8 do 17 lipca. Łącznie skontrolowaliśmy 37 gniazd na terenie Parku i w pobliżu  jego granic.

 

Powędruj szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych grafika
2020-07-09

Powędruj szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych

Znudziło Ciebie plażowanie, nie lubisz muzeów ..... to może poznasz nasze miasto od przyrodniczej strony.

"Rzeka Słupia - chluba nasza, na wędrówkę Cię zaprasza. Czy jesteś z daleka, czy pochodzisz stąd, wyruszaj dziś śmiało Słupią pod prąd."

 

Współlokatorzy nietoperzy- zaleszczotki, roztocza i chrząszcze grafika
2020-07-07

Współlokatorzy nietoperzy- zaleszczotki, roztocza i chrząszcze

      W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, odbędą się kontrole skrzynek dla nietoperzy. Przy okazji tych kontroli, pracownicy i studenci z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Akademii Pomorskiej w Słupsku będą zbierać guano nietoperzy, by następnie w laboratorium wypłoszyć z niego różnego typu stawonogi.

PK ,,Dolina Słupi" - ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego" grafika
2020-07-01

PK ,,Dolina Słupi" - ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego"

Miło nam poinformować, że Park Krajobrazowy ,,Dolina Słupi”, w uznaniu zasług wniesionych w rozwój i upowszechnianie wędkarstwa, otrzymał odznakę ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego”. Wyróżnienie odebrał kierownik Parku Marcin Miller z rąk prezesa Zarządu Głównego PZW Teodora Rudnika w dniu 01.07.2020 r.

 

Dębnicka Noc Nietoperzowa grafika
2020-06-26

Dębnicka Noc Nietoperzowa

 Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w kolejnej nocy nietoperzowej. Amfiteatr Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej, nieopodal rzeki Skotawy, okazał się wręcz wymarzonym miejscem na naszą  imprezę.

 

Kolejna Noc Nietoperzowa przed nami grafika
2020-06-25

Kolejna Noc Nietoperzowa przed nami

 Zapraszamy na spotkanie z nietoperzami podczas VII Nocy Nietoperzowej, tym razem Dębnickiej. W czwartkowy wieczór, 25 czerwca 2020 o godz. 20.30 spotykamy się w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej.

 

Liczenie węgorzy w Słupi grafika
2020-06-10

Liczenie węgorzy w Słupi

Pod koniec maja 2020 pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Zakładu Ryb Wędrownych wraz z pracownikami Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” zamontowali rynnę węgorzową do monitoringu węgorzy wstępujących do Słupi. Pułapkę chwytającą żywe węgorzyki zamontowano przy elektrowni obok przepławki przy starych Państwowych Zakładach Zbożowych na węźle wodnym w Słupsku.

 

Sprawdź czy znasz parki krajobrazowe? grafika
2020-06-05

Sprawdź czy znasz parki krajobrazowe?

 Jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej położonej na terenie parku krajobrazowego, możesz wziąć udział  w internetowym  konkursie wiedzy  o parkach krajobrazowych. Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Małopolskich Parków Krajobrazowych.

 

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w „Gałąźni Małej” grafika
2020-06-02

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w „Gałąźni Małej”

Od 29 maja ponownie możemy korzystać, ze ścieżek turystycznych przebiegających przez pomorskie rezerwaty przyrody. W przypadku PK „Dolina Słupi”   dotyczy to ścieżki przyrodniczej „Gałąźnia Mała”,  przebiegającej częściowo przez Rezerwat Dolina Huczka.

 

Zdalne spotkanie w Klubie Artystycznego  Rodzica w Centrum Kultury Gminy Słupsk grafika
2020-05-18

Zdalne spotkanie w Klubie Artystycznego Rodzica w Centrum Kultury Gminy Słupsk

Dlaczego dając ukrycie, dostajemy nowe życie? Po co nam mrówki? Czy można zapylać dronami? Czy bąki (oryg. czyt. trzmiele) mieszkają w ulu? .... o to pytały dzieciaki z gminy Słupsk.

 

Wakacyjne przygotowania w „Dolinie Słupi” grafika
2020-05-15

Wakacyjne przygotowania w „Dolinie Słupi”

Czas wakacji zbliża się szybkimi „krokami”, a obecna sytuacja  epidemiologiczna nadal nie jest optymistyczna. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku turyści będą szukali odosobnionych miejsc odpoczynku z dala od przeludnionych plaż i deptaków. Takie niewątpliwie znajdą w zaciszu lasu czy rzeki.