Aktualności

Zapraszamy na wystawę grzybów grafika
2020-09-22

Zapraszamy na wystawę grzybów

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” zaprasza w dniu 26.09.2020 roku (sobota) na  wystawę grzybów. Zapraszamy Państwa w godzinach 11.00-16.00 na Jarmark Letni na ulicy Nowobramskiej w Słupsku.

Jak co roku, chcemy zaprezentować Państwu  gatunki grzybów rosnące na naszym terenie, pokazać ich różnorodność. Porozmawiamy o znaczeniu i roli tych organizmów w przyrodzie.

 

Bitwa o Rower rozstrzygnięta grafika
2020-09-20

Bitwa o Rower rozstrzygnięta

Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska przygotowało grę miejską z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W siedzibie PK "Dolina Słupi" znajdował sie jeden z dziesięciu punktów, gdzie uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami przygtowanymi przez gospodarzy obiektu. 

 

Spacer po słupskich mokradłach grafika
2020-09-16

Spacer po słupskich mokradłach

15.09.2020 r. spacerem po mieście, pt. Słupskie mokradła, zakończyliśmy wakacyjny cotygodniowy cykl spotkań z przewodnikiem.

 

Kontrola skrzynek trocinobetonowych w leśnictwie Miedzierza grafika
2020-09-14

Kontrola skrzynek trocinobetonowych w leśnictwie Miedzierza

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, wraz z Leszkiem Szarzyńskim - leśniczym leśnictwa Miedzierza, skontrolowali trocinobetonowe ukrycia dla nietoperzy.

 

Duże koncentracje żurawi w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” grafika
2020-09-11

Duże koncentracje żurawi w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

     Na początku września pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” skontrolowali miejsca noclegowe żurawi: na Zalewach Słupi pod Gałąźnią Małą, na rozlewisku w dolinie rzeki Kwaczej oraz na torfowisku śródleśnym pod Jerzkowicami.
Monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK,,Dolina Słupi" grafika
2020-09-01

Monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK,,Dolina Słupi"

Na terenie Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” po raz kolejny przeprowadzono monitoring skrzynek rozrodczych dla nietoperzy. Kontrola trwała od 13 do 24 lipca, swym zasięgiem obejmując około 400 sztucznych ukryć różnych rodzajów.
Spotkania i zajęcia  z pracownikami PK "Dolina Słupi" w czasie epidemii grafika
2020-08-31

Spotkania i zajęcia z pracownikami PK "Dolina Słupi" w czasie epidemii

 W związku z zagrożeniem wystąpienia na terenie województwa pomorskiego zachorowań na COVID-19,  informujemy, że  od dnia 16.06.2020, wszystkie zajęcia i spotkania edukacyjne mogą odbywać się zgodnie z regulaminem zamieszczonym w załączniku. 

Prace na ,,Gogolewku” grafika
2020-08-28

Prace na ,,Gogolewku”

W drugiej połowie sierpnia ruszyły prace koszenia w obrębie rezerwatu przyrody ,,Gogolewko”. Obiekt ten znajduje się w na terenie otuliny PKDS, w trwałym zarządzie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

Prace nad przygotowaniem projektu planu ochrony PK „Dolina Słupi” grafika
2020-08-28

Prace nad przygotowaniem projektu planu ochrony PK „Dolina Słupi”

 W PK „Dolina Słupi” trwają prace terenowe związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, którego wykonawcą jest Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie przy współpracy Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Rozpoczęły się one w 2020 roku, a zakończą się w 2022 r. opracowaniem projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ustanawiającej plan ochrony Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

Odszedł od nas wspaniały człowiek, zasłużony przyrodnik grafika
2020-08-12

Odszedł od nas wspaniały człowiek, zasłużony przyrodnik

 11 sierpnia,  nagle,  odszedł nasz Kolega Hieronim Andrzejewski - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2020 roku grafika
2020-07-21

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2020 roku

W tym roku inwentaryzację gniazd bociana białego przeprowadziliśmy w okresie od 8 do 17 lipca. Łącznie skontrolowaliśmy 37 gniazd na terenie Parku i w pobliżu  jego granic.

 

Powędruj szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych grafika
2020-07-09

Powędruj szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych

Znudziło Ciebie plażowanie, nie lubisz muzeów ..... to może poznasz nasze miasto od przyrodniczej strony.

"Rzeka Słupia - chluba nasza, na wędrówkę Cię zaprasza. Czy jesteś z daleka, czy pochodzisz stąd, wyruszaj dziś śmiało Słupią pod prąd."

 

Współlokatorzy nietoperzy- zaleszczotki, roztocza i chrząszcze grafika
2020-07-07

Współlokatorzy nietoperzy- zaleszczotki, roztocza i chrząszcze

      W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, odbędą się kontrole skrzynek dla nietoperzy. Przy okazji tych kontroli, pracownicy i studenci z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Akademii Pomorskiej w Słupsku będą zbierać guano nietoperzy, by następnie w laboratorium wypłoszyć z niego różnego typu stawonogi.

PK ,,Dolina Słupi" - ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego" grafika
2020-07-01

PK ,,Dolina Słupi" - ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego"

Miło nam poinformować, że Park Krajobrazowy ,,Dolina Słupi”, w uznaniu zasług wniesionych w rozwój i upowszechnianie wędkarstwa, otrzymał odznakę ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego”. Wyróżnienie odebrał kierownik Parku Marcin Miller z rąk prezesa Zarządu Głównego PZW Teodora Rudnika w dniu 01.07.2020 r.

 

Dębnicka Noc Nietoperzowa grafika
2020-06-26

Dębnicka Noc Nietoperzowa

 Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w kolejnej nocy nietoperzowej. Amfiteatr Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej, nieopodal rzeki Skotawy, okazał się wręcz wymarzonym miejscem na naszą  imprezę.

 

Kolejna Noc Nietoperzowa przed nami grafika
2020-06-25

Kolejna Noc Nietoperzowa przed nami

 Zapraszamy na spotkanie z nietoperzami podczas VII Nocy Nietoperzowej, tym razem Dębnickiej. W czwartkowy wieczór, 25 czerwca 2020 o godz. 20.30 spotykamy się w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej.