Aktualności

Wymiana skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK ,,Dolina Słupi" grafika
2021-03-30

Wymiana skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK ,,Dolina Słupi"

W miesiącu marcu, na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, rozpoczęliśmy wymianę uszkodzonych skrzynek rozrodczych dla nietoperzy, które uległy zniszczeniu, w tym także w wyniku penetracji  dzięciołów.

 

Maskotka z natury - konkurs plastyczno-literacki grafika
2021-03-11

Maskotka z natury - konkurs plastyczno-literacki

 Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku  zapraszają do udziału w IX edycji konkursu „Na mapie świata jest takie miejsce” pt. „Maskotka z natury”.

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, etap parkowy za nami. grafika
2021-03-01

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, etap parkowy za nami.

 Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Redzikowie będzie  reprezentowala PK "Dolina Słupi" na etapie wojewódzkim konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Gratulujemy obecnego sukcesu i życzymy powodzenia na kolejnym etapie.
Monitoring zimujących nietoperzy na terenie PK,,Dolina Słupi" grafika
2021-02-09

Monitoring zimujących nietoperzy na terenie PK,,Dolina Słupi"

 Od 2-6 lutego 2021 roku w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” trwał zimowy monitoring hibernujących nietoperzy. Jak co roku kontrolą objęto około 30 obiektów z terenu Parku i otuliny.

 

Liczenie Zimujących Ptaków Wodnych 2021 w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” grafika
2021-01-27

Liczenie Zimujących Ptaków Wodnych 2021 w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim liczeniu zimujących ptaków wodnych. 18 stycznia br. skontrolowali zbiorniki na rzece Słupi: Mała Krzynia, Krzynia i Zalewy Słupi.
Ferie inne niż wszystkie grafika
2021-01-07

Ferie inne niż wszystkie

  Prawie od roku wszystko zmieniło się i przybrało inny wymiar. Inaczej pracujemy, uczymy się, a także inaczej odpoczywamy. Ferie zimowe zawsze wyczekiwane teraz spędzamy w domu, jeśli mamy szczęście mieszkać w pobliżu lasu, parku lub mamy ogród, możemy czuć się wybrani.

Wrzuć zakrętkę !!!! Pomóż jeżom i innym dzikim zwierzom! grafika
2020-12-18

Wrzuć zakrętkę !!!! Pomóż jeżom i innym dzikim zwierzom!

     Przed naszą siedzibą w Słupsku stanął nowy pojemnik na plastikowe zakrętki. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zakrętek zbieranych w tym pojemniku  zostaną przeznaczone na działalność statutową Fundacji Dziki Azyl - Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt, prowadzącej Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kobylnicy.

Projekt planu ochrony PK „Dolina Słupi” grafika
2020-12-18

Projekt planu ochrony PK „Dolina Słupi”

W PK „Dolina Słupi” trwają prace związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, bieżące informacje znajdą Państwo pod linkiem 
http://pomorskieparki.pl/planyochrony/opracowanie-projektu-planu-ochrony-parku-krajobrazowego-quotdolina-slupiquot//

 

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska. grafika
2020-11-30

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska.

Nie tylko świetna Przyrodniczka, zaangażowana w ochronę przyrody i edukację ekologiczną, ale także wspaniała Koleżanka. Otwarta, życzliwa, pełna szacunku dla ludzi i wszystkiego, co żyje.
Zawsze uśmiechnięta, zawsze chętna do pomocy - taka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
 
Dziękujemy i Żegnamy Cię Iwono!

 

Zapraszamy do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski grafika
2020-11-30

Zapraszamy do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

 Zapraszamy   do udziału w  konkursie "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski", hasło tegorocznej edycji "Zbiorowiska leśne w parkach krajobrazowych" .

Udział w naszym konkursie jest bezpłatny, prosimy zgłosić szkołę na załączonej karcie zgłoszenia  do dnia 8 grudnia 2020 na adres e-mail a.kasprzak@pomorskieparki.pl.
Trzech finalistów ze szkoły zgłaszamy do 23 grudnia 2020.

UWAGA !!! zmiana formy I spotkania ws. planu ochrony PKDS grafika
2020-10-28

UWAGA !!! zmiana formy I spotkania ws. planu ochrony PKDS

W związku z sytuacją  epidemiczną w kraju I spotkanie zaplanowane na 28.10.2020 roku ws. projektu planu ochrony PK "Dolina Słupi"  odbędzie sie z formie zdalnej.

 

Skotawa dostępna dla troci wstępujących na tarło grafika
2020-10-26

Skotawa dostępna dla troci wstępujących na tarło

Skotawa, najdłuższy dopływ Słupi, dostępna dla troci wstępująchych na tarło.  Na czas tarła otworzono jaz, woda popłynęła  starym korytem ku zadowoleniu ryb. Kanał i elektrownia mają czas postoju.

 

Żurawie odleciały z doliny Słupi grafika
2020-10-12

Żurawie odleciały z doliny Słupi

     W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” dobiegł końca kolejny sezon monitoringu żurawi w miejscach jesiennych koncentracji. Najwięcej ptaków - ponad 1000 - stwierdzono na początku września, na noclegowisku w okolicach Gałąźni Małej. W połowie września zaobserwowaliśmy tu tylko 18 ptaków; a podczas ostatniej kontroli, na początku października, nie było już żurawi.

 

UWAGA - spacer krajobrazowy 20.10.2020 - IMPREZA ODWOŁANA grafika
2020-10-07

UWAGA - spacer krajobrazowy 20.10.2020 - IMPREZA ODWOŁANA

Zgodnie z zaleceniami głównego organizatora Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska- spacer z dnia 20.10.2020 zostaje odwołany. Proponujemy uczczenie Dnia Krajobrazu spacerem w rodzinnym gronie.
Idea  „Ogólnopolskich spacerów krajobrazowych”, została zaproponowana  przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem ich jest uświadomienie społeczeństwu roli jaką pełni otaczająca nas przestrzeń, zarówno pod względem przyrodniczym, społecznym, gospodarczym, jak i kulturowym. W 2020 roku temtem głównym są drzewa, ich funkcja  w krajobrazie i ich znaczenie w życiu człowieka.