Aktualności

Wrzuć zakrętkę !!!! Pomóż jeżom i innym dzikim zwierzom! grafika
2020-12-18

Wrzuć zakrętkę !!!! Pomóż jeżom i innym dzikim zwierzom!

     Przed naszą siedzibą w Słupsku stanął nowy pojemnik na plastikowe zakrętki. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zakrętek zbieranych w tym pojemniku  zostaną przeznaczone na działalność statutową Fundacji Dziki Azyl - Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt, prowadzącej Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kobylnicy.

Projekt planu ochrony PK „Dolina Słupi” grafika
2020-12-18

Projekt planu ochrony PK „Dolina Słupi”

W PK „Dolina Słupi” trwają prace związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, bieżące informacje znajdą Państwo pod linkiem 
http://pomorskieparki.pl/planyochrony/opracowanie-projektu-planu-ochrony-parku-krajobrazowego-quotdolina-slupiquot//

 

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska. grafika
2020-11-30

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska.

Nie tylko świetna Przyrodniczka, zaangażowana w ochronę przyrody i edukację ekologiczną, ale także wspaniała Koleżanka. Otwarta, życzliwa, pełna szacunku dla ludzi i wszystkiego, co żyje.
Zawsze uśmiechnięta, zawsze chętna do pomocy - taka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
 
Dziękujemy i Żegnamy Cię Iwono!

 

Zapraszamy do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski grafika
2020-11-30

Zapraszamy do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

 Zapraszamy   do udziału w  konkursie "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski", hasło tegorocznej edycji "Zbiorowiska leśne w parkach krajobrazowych" .

Udział w naszym konkursie jest bezpłatny, prosimy zgłosić szkołę na załączonej karcie zgłoszenia  do dnia 8 grudnia 2020 na adres e-mail a.kasprzak@pomorskieparki.pl.
Trzech finalistów ze szkoły zgłaszamy do 23 grudnia 2020.

UWAGA !!! zmiana formy I spotkania ws. planu ochrony PKDS grafika
2020-10-28

UWAGA !!! zmiana formy I spotkania ws. planu ochrony PKDS

W związku z sytuacją  epidemiczną w kraju I spotkanie zaplanowane na 28.10.2020 roku ws. projektu planu ochrony PK "Dolina Słupi"  odbędzie sie z formie zdalnej.

 

Skotawa dostępna dla troci wstępujących na tarło grafika
2020-10-26

Skotawa dostępna dla troci wstępujących na tarło

Skotawa, najdłuższy dopływ Słupi, dostępna dla troci wstępująchych na tarło.  Na czas tarła otworzono jaz, woda popłynęła  starym korytem ku zadowoleniu ryb. Kanał i elektrownia mają czas postoju.

 

Żurawie odleciały z doliny Słupi grafika
2020-10-12

Żurawie odleciały z doliny Słupi

     W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” dobiegł końca kolejny sezon monitoringu żurawi w miejscach jesiennych koncentracji. Najwięcej ptaków - ponad 1000 - stwierdzono na początku września, na noclegowisku w okolicach Gałąźni Małej. W połowie września zaobserwowaliśmy tu tylko 18 ptaków; a podczas ostatniej kontroli, na początku października, nie było już żurawi.

 

UWAGA - spacer krajobrazowy 20.10.2020 - IMPREZA ODWOŁANA grafika
2020-10-07

UWAGA - spacer krajobrazowy 20.10.2020 - IMPREZA ODWOŁANA

Zgodnie z zaleceniami głównego organizatora Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska- spacer z dnia 20.10.2020 zostaje odwołany. Proponujemy uczczenie Dnia Krajobrazu spacerem w rodzinnym gronie.
Idea  „Ogólnopolskich spacerów krajobrazowych”, została zaproponowana  przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem ich jest uświadomienie społeczeństwu roli jaką pełni otaczająca nas przestrzeń, zarówno pod względem przyrodniczym, społecznym, gospodarczym, jak i kulturowym. W 2020 roku temtem głównym są drzewa, ich funkcja  w krajobrazie i ich znaczenie w życiu człowieka.
Uzupełnienie żwirem sztucznego tarliska dla łososi i troci w Słupsku grafika
2020-09-28

Uzupełnienie żwirem sztucznego tarliska dla łososi i troci w Słupsku

 Pod koniec września Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku sfinansowali wsypanie żwiru na sztuczne tarlisko dla łososi i troci w ujściu Kanału Młyńskiego w Słupsku.

Udana wystawa grzybów za nami grafika
2020-09-28

Udana wystawa grzybów za nami

      Po raz kolejny zebraliśmy rozmaite gatunki grzybów, by pokazać namiastkę różnorodności ich niezwykłego świata! Obok jadalnych borowików, rydzów czy podgrzybków wystawa prezentowała także gatunki niejadalne i trujące!!!

    Wystawę odwiedziło ok. 300 osób. Od zwiedzających usłyszeliśmy wiele słów wsparcia i podziwu, za co serdecznie dziękujemy. Wiemy, że robimy coś pożytecznego a prowadzona przez nas  edukacja ma sens.

Zapraszamy na wystawę grzybów grafika
2020-09-22

Zapraszamy na wystawę grzybów

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” zaprasza w dniu 26.09.2020 roku (sobota) na  wystawę grzybów. Zapraszamy Państwa w godzinach 11.00-16.00 na Jarmark Letni na ulicy Nowobramskiej w Słupsku.

Jak co roku, chcemy zaprezentować Państwu  gatunki grzybów rosnące na naszym terenie, pokazać ich różnorodność. Porozmawiamy o znaczeniu i roli tych organizmów w przyrodzie.

 

Bitwa o Rower rozstrzygnięta grafika
2020-09-20

Bitwa o Rower rozstrzygnięta

Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska przygotowało grę miejską z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W siedzibie PK "Dolina Słupi" znajdował sie jeden z dziesięciu punktów, gdzie uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami przygtowanymi przez gospodarzy obiektu. 

 

Spacer po słupskich mokradłach grafika
2020-09-16

Spacer po słupskich mokradłach

15.09.2020 r. spacerem po mieście, pt. Słupskie mokradła, zakończyliśmy wakacyjny cotygodniowy cykl spotkań z przewodnikiem.

 

Kontrola skrzynek trocinobetonowych w leśnictwie Miedzierza grafika
2020-09-14

Kontrola skrzynek trocinobetonowych w leśnictwie Miedzierza

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, wraz z Leszkiem Szarzyńskim - leśniczym leśnictwa Miedzierza, skontrolowali trocinobetonowe ukrycia dla nietoperzy.

 

Duże koncentracje żurawi w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” grafika
2020-09-11

Duże koncentracje żurawi w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

     Na początku września pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” skontrolowali miejsca noclegowe żurawi: na Zalewach Słupi pod Gałąźnią Małą, na rozlewisku w dolinie rzeki Kwaczej oraz na torfowisku śródleśnym pod Jerzkowicami.