Atualności

2018-08-28

Kontrola skrznek rozrodczych dla nietoperzy

W Parku Krajobrazowym ,,Dolina Słupi” skrzynki rozrodcze dla nietoperzy rozmieszczone są na terenie trzech nadleśnictw: Leśny Dwór, Bytów i Łupawa. Zamontowane są głównie w jednowiekowych monokulturach sosnowych w pobliżu zbiorników wodnych i mają za zadanie zastąpić naturalne ukrycia (dziuple).
2018-07-27

Policzono bociany na terenie PK „Dolina Słupi”

Na terenie PK „Dolina Słupi” skontrolowano 35 gniazd, z czego  21 było zajętych. Niestety sukcesy lęgowe  odnotowano tylko w 12 gniazdach, w których łącznie było 26 młodych.

 

2018-07-02

„Pomorska woda, przyroda i przygoda” to tytuł pierwszego Jarmarku Gryfitów.

Gospodarzami Jarmarku organizowanego przez Muzeum Pomorza  Środkowego w Słupsku byli Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Koło Przewodników PTTK oraz Wodociągi Słupsk. Zaproszenie do udziału przyjął także Zielony Punkt  prowadzony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.

 

2018-06-15

„Pozdrowienia znad Słupi ” to tytuł zakończonego konkursu plastyczno-literackiego.

  VII edycja konkursu  „Na mapie świata jest takie miejsce” przebiegała pod hasłem „Pozdrowienia znad Słupi”. Organizatorami konkursu byli: PZPK Oddział PK „Dolina Słupi”, Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 7 oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

 

2018-06-07

XVIII „Ekolandia”, tym razem w Krzyni.

Doroczne spotkanie młodych przyrodników z gminy Kobylnica tym razem odbyło się w Krzyni. Uczniowie uczestniczyli w wierszowanej wędrówce, queście,  pn . „Tajniki krzyńskiej przyrody”.

2018-06-07

Finał XXVII Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody i PK „Dolina Słupi”

„Lasy – zielony skarb Pomorza” to tytuł tegorocznego konkursu, który  poprzedzony był warsztatami terenowymi  w Gałążni Małej. Młodzież musiała wykazać się znajomością zagadnień związanych z funkcjonowaniem PK „Dolina Słupi” oraz siedlisk leśnych występujących na jego terenie.

 

2018-06-06

V Słupska Noc Nietoperzowa

V Słupska Noc Nietoperzowa,  zgromadziła 70-osobową grupę zainteresowanych osób.

 

2018-04-26

Finaliści konkursu pt. "Pozdrowienia znad Słupi"

Zapraszamy finalisów VII Konkursu plastyczno- literackiego "Na mapie świata jest takie miejsce" pt. "Pozdrowienia znad Słupi" na  warsztaty terenowe do Pucka w dniu 24 maja 2018 roku oraz wernisaż podsumowujacy konkurs w dniu 14 czerwca 2018 roku o godz.12.00 w MBP Filia nr 7 "Willa pod Platanami",  na ul. Podgórnej  1 w Słupsku.

 

2018-04-23

Zapraszamy na happening ekologiczny na Stary Rynek w Słupsku

Stary Rynek w Słupsku, 27 kwietnia 2018 r. godz. 11.00-15.00 

W programie: gry i zabawy, akcja  informacyjna i edukacyjna  oraz akcja segregacja.

 

2018-04-20

Sala Ziemi na Dzień Ziemi.

         W Niepublicznej Szkole Podstawowej Adventure w Ustce otwarto Salę Ziemi.  Wykonana została ona z naturalnych materiałów: drewno, glina, piasek, sznurek. Jest to sala bez stołów i krzeseł, a dzieci siedzą  w niej na poduchach wypełnionych łuską gryczaną.

 

2018-04-19

,,W trosce o drzewa"

W dniu 10 kwietnia, w siedzibie Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi”, odbyło się szkolenie pt. ,,W trosce o drzewa”. Przeprowadzili je przedstawiciele stowarzyszenia Eko Inicjatywa – Ewa Rmanow-Pękal oraz Robert Pipczyński.
2018-04-18

Zapraszamy do udziału w XXVII Konkursie Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi"

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” zaprasza do udziału w XXVII  Konkursie Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”. Do udziału w konkursie zapraszamy  gimnazjalistów oraz uczniów klas VII szkoły podstawowej. Tegoroczny tytuł konkursu brzmi: „Lasy - Zielony skarb Pomorza ”

 

2018-04-17

Projekt edukacyjny licealistów ze Słupska

        Uczniowie IV Liceum w Słupsku zakończyli  pracę nad projektem : „Nietoperz – nocny lotnik”.  Inspiracją do pracy na ten temat było tajemnicze życie nietoperzy. Zdobytymi informacjami i doświadczeniami autorzy podzielili się ze swoimi kolegami, prezentując swoją  pracę w dniach maratonu projektów.

2018-04-04

,,GOGOLEWKO" - nowym rezerwatem przyrody!

        21 marca 2018 r. jedno z cenniejszych mokradeł  w  naszym regionie doczekało się ochrony rezerwatowej!!!

        Sam obiekt wzbudził zainteresowanie już około 15 lat temu w trakcie prowadzonej przez Park Krajobrazowy ,,Dolina Słupi" i Klub Przyrodników inwentaryzacji mokradeł, która odbyła się w ramach projektu pt. ,,Czynna ochrona ekosystemów bagiennych na terenie PKDS i jego otuliny”.

 

2018-03-26

Gimnazjum nr 2 z Bytowa reprezentowało PK „Dolina Słupi”

 23 marca 2018 roku w Nowym Dworze Gdańskim odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Gimnazjalistki z Bytowa zajęły III miejsce. Najlepszy wynik osiągnęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Silnie (Zaborski PK), która będzie reprezentowała nasze województwo na etapie ogólnopolskim.