Aktualności

Liczenie węgorzy w Słupi grafika
2020-06-10

Liczenie węgorzy w Słupi

Pod koniec maja 2020 pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Zakładu Ryb Wędrownych wraz z pracownikami Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” zamontowali rynnę węgorzową do monitoringu węgorzy wstępujących do Słupi. Pułapkę chwytającą żywe węgorzyki zamontowano przy elektrowni obok przepławki przy starych Państwowych Zakładach Zbożowych na węźle wodnym w Słupsku.

 

Sprawdź czy znasz parki krajobrazowe? grafika
2020-06-05

Sprawdź czy znasz parki krajobrazowe?

 Jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej położonej na terenie parku krajobrazowego, możesz wziąć udział  w internetowym  konkursie wiedzy  o parkach krajobrazowych. Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Małopolskich Parków Krajobrazowych.

 

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w „Gałąźni Małej” grafika
2020-06-02

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w „Gałąźni Małej”

Od 29 maja ponownie możemy korzystać, ze ścieżek turystycznych przebiegających przez pomorskie rezerwaty przyrody. W przypadku PK „Dolina Słupi”   dotyczy to ścieżki przyrodniczej „Gałąźnia Mała”,  przebiegającej częściowo przez Rezerwat Dolina Huczka.

 

Zdalne spotkanie w Klubie Artystycznego  Rodzica w Centrum Kultury Gminy Słupsk grafika
2020-05-18

Zdalne spotkanie w Klubie Artystycznego Rodzica w Centrum Kultury Gminy Słupsk

Dlaczego dając ukrycie, dostajemy nowe życie? Po co nam mrówki? Czy można zapylać dronami? Czy bąki (oryg. czyt. trzmiele) mieszkają w ulu? .... o to pytały dzieciaki z gminy Słupsk.

 

Wakacyjne przygotowania w „Dolinie Słupi” grafika
2020-05-15

Wakacyjne przygotowania w „Dolinie Słupi”

Czas wakacji zbliża się szybkimi „krokami”, a obecna sytuacja  epidemiologiczna nadal nie jest optymistyczna. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku turyści będą szukali odosobnionych miejsc odpoczynku z dala od przeludnionych plaż i deptaków. Takie niewątpliwie znajdą w zaciszu lasu czy rzeki.
W czasie izolacji skorzystaj ze zdalnej eko-edukacji grafika
2020-04-30

W czasie izolacji skorzystaj ze zdalnej eko-edukacji

 Nastał dla nas wszystkich trudny czas, nie możemy spotkać się na wspólnych wyprawach, musimy zastosować się do zaleceń sanitarnych związanych z epidemią. Wykorzystaliście juz swoje pomysły na rodzinne wyprawy, może skorzystacie z naszych podpowiedzi na naszej stronie w zakładce Zdalne Edu-Eko w "Dolinie Słupi" i profilu na fb https://www.facebook.com/dolinaslupi/

Kosić nie kosić?… oto jest pytanie grafika
2020-04-30

Kosić nie kosić?… oto jest pytanie

     Tegoroczna wiosna to ciągłe wyczekiwanie na deszcz. Odczuwają to szczególnie osoby, które posiadają choćby maleńki skrawek ogrodu czy działki. Wszystkie rośliny wydają się być „przykurzone” i  oczekują na dobroczynne krople wody.

 

Quest – nieoznakowany szlak grafika
2020-04-28

Quest – nieoznakowany szlak

 Większość z nas to poszukiwacze przygód, mniejszych lub większych, bliższych lub dalszych. Na trudny czas epidemii w którym przyszło nam funkcjonować, mamy propozycję przeżycia małej przygody w waszym rodzinnym gronie.  Oczywiście na proponowane wycieczki wybieramy się z zachowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zaleceń sanitarnych.

Dzień Ziemi inny niż zwykle grafika
2020-04-21

Dzień Ziemi inny niż zwykle

MATKA ZIEMIA woła o rachunek sumienia!
   Dzisiaj, kiedy cały świat boryka się z problemem epidemii, nowego znaczenia nabrały słowa DRZEWO, LAS, PARK, czy RZEKA. Kiedyś takie powszednie, nagle stały się towarem deficytowym, panaceum na stres!!!
To chyba najlepszy moment by się odwdzięczyć, a przynajmniej podziękować!!!

 

Ważna informacja grafika
2020-03-31

Ważna informacja

Szanowni Państwo,
 W nawiązaniu do otrzymanego w dniu wczorajszym, tj. 10.03.2020 roku, podsumowania prac zespołu zadaniowego  powołanego w dniu 6 marca 2020 r., na podstawie Zarządzenia MWP nr 13/2020, w sprawie koordynacji działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz wojewódzkich samorządowych  jednostek organizacyjnych w związku z zagrożeniem wystąpienia na terenie województwa pomorskiego zachorowań na COVID-19,  informujemy, że w marcu odwołane są wszystkie spotkania konsultacyjne związane z realizacją planów ochrony. O dalszym postępowaniu poinformujemy w odrębnej informacji. 

Wymiana skrzynek rozrodczych dla nietoperzy grafika
2020-03-25

Wymiana skrzynek rozrodczych dla nietoperzy

W marcu br. zostały wymienione skrzynki rozrodcze dla nietoperzy, które uległy zniszczeniu lub zostały uszkodzone w wyniku penetracji  dzięciołów.

 

Zapraszamy do udziału w XXIX Konkursie Wiedzy o Ochronie Przyrody i PK "Dolina Słupi" grafika
2020-03-13

Zapraszamy do udziału w XXIX Konkursie Wiedzy o Ochronie Przyrody i PK "Dolina Słupi"

 Zapraszamy uczniów klas V-VIII z powiatów słupskiego i bytowskiego oraz miasta Słupska  do udziału w naszym corocznym konkursie. Tytuł edycji 2020 brzmi "Inwazyjne gatunki flory i fauny zagrożeniem dla nasze przyrody". Konkurs znajduje sie na liście konkursów wiedzy Pomorskiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.  Zajęcie czołowych miejsc w etapie parkowym gwarantuje punkty w rekrutacji do szkoły średniej. 

http://www.kuratorium.gda.pl/komunikat-w-sprawie-wykazu-zawodow-wiedzy-artystycznych-i-sportowych-organizowanych-przez-kuratora-oswiaty-lub-inne-podmioty-dzialajace-na-terenie-szkoly/

Regulamin w załączeniu, przypominamy o przesłaniu zgłoszenia szkoły do dnia 13 marca 2020, załącznik nr 4 regulaminu.
W razie pytań prosimy o kontakt z edukatorem Anną Kasprzak a.kasprzak@pomorskieparki.pl tel. 727 660 069

"Maskotka z natury" zapraszamy do udziału w IX edycji konkursu plastyczno-literackiego grafika
2020-03-02

"Maskotka z natury" zapraszamy do udziału w IX edycji konkursu plastyczno-literackiego

 Przedmiotem naszego konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie figurki, maskotki nawiązującej tematycznie do elementów przyrody PK „Dolina Słupi” (np. figurka wybranego zwierzęcia, rośliny) oraz ułożenie fraszki obrazującej pracę. Praca musi być tworzona indywidualnie. Szczegóły w  załączonym regulaminie. Na zgłoszenia szkół i innych jednostek do konkursu czekamy do 28 marca 2020 roku (załącznik nr 4 do regulaminu)

Zaproszenie na I spotkanie informacyjne dotyczące prac nad planem ochrony PKDS grafika
2020-02-27

Zaproszenie na I spotkanie informacyjne dotyczące prac nad planem ochrony PKDS

W związku z rozpoczęciem prac nad przygotowaniem planu ochrony dla Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w pierwszym spotkaniu informacyjnym, podczas którego Wykonawca – Klub Przyrodników, przedstawi najważniejsze założenia. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:30, w dniu 20 marca 2020 r. , w sali edukacyjnej Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” przy ul. Poniatowskiego 4a, 76-200 Słupsk.

 

Kontrola zimowisk nietoperzy w 2020 r. grafika
2020-02-12

Kontrola zimowisk nietoperzy w 2020 r.

Jak co roku pracownicy Parku z pomocą członków koła chiropterologów  PTOP Salamandra przy Uniwersytecie Gdańskim, w okresie od 3 do 8 lutego, przeprowadzili zimową kontrolę miejsc hibernacji nietoperzy. Kontrola objęła około 30 piwnic znajdujących się na terenie Parku i jego otuliny.
Kolejna impreza z "Głosem Pomorza" w plener za nami, tym razem podbijaliśmy Słupsk grafika
2020-02-10

Kolejna impreza z "Głosem Pomorza" w plener za nami, tym razem podbijaliśmy Słupsk

 Tradycyjnie już jedna z zimowych wędrówek odbywa się po mieście. Także i tym razem organizatorzy czyli Głos Pomorza i Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” wraz ze współpartnerami zaprosili do odwiedzenia  ciekawych miejsc, niektóre z nich są  na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Uczestnicy rajdu mieli okazję zasiąść w fotelu Prezydentki Słupska czy Starosty Powiatu Słupskiego.