Aktualności

,,DOM DLA NIETOPERZA” grafika
2019-10-31

,,DOM DLA NIETOPERZA”

Pracownik naszego Parku wziął udział w PROJEKCIE  EKOLOGICZNYM  - ,, DOM DLA NIETOPERZA” , który przeprowadziła Szkoła Podstawowa w Bierkowie.

 

III Dzień Krajobrazu z wodą w roli głównej grafika
2019-10-21

III Dzień Krajobrazu z wodą w roli głównej

 Tegoroczna III edycja Dnia Krajobrazu odbywała się pod hasłem - Rola wody w krajobrazie. Temat przewodni zobowiązuje, stąd też wziął się pomysł, aby zaprosić Państwa na ścieżkę przyrodniczą „Szlakiem pięciu jezior”.

 

Zapraszamy na spacer krajobrazowy na ścieżkę edukacyjną „Szlakiem pięciu jezior” w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” grafika
2019-10-18

Zapraszamy na spacer krajobrazowy na ścieżkę edukacyjną „Szlakiem pięciu jezior” w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

 Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział w Słupsku Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz partnerzy zapraszają do udziału w spacerze krajobrazowym w dniu 19.10.2019 roku.   Spotykamy się przy elektrowni w Strudze koło Soszycy o godz. 10.00. Grupy powyżej 8 osób proszone są o wczesniejsze zgłoszenie telefoniczne. 

Żurawie odleciały z Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” grafika
2019-10-15

Żurawie odleciały z Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”

Szczyt liczebności żurawi odnotowano na początku września, w połowie tego miesiąca liczba ptaków znacznie spadła. Nie zaobserwowano nocujących osobników na początku października –  podobnie jak w latach ubiegłych, żurawie opuszczają w tym okresie teren Parku, odlatując w kierunku zimowisk.

 

Rusza XIX  konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" grafika
2019-10-09

Rusza XIX konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

 Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas VI,VII i VIII szkół podstwowych z gmin położonych na terenie  parku krajobrazowego i jego otuliny.

Szkolenie z diagnostyki drzew grafika
2019-09-30

Szkolenie z diagnostyki drzew

W dniu 24 września br., w siedzibie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, odbyło się szkolenie poświęcone diagnostyce drzew adresowane głównie do pracowników PZPK. Poprowadzili je doświadczeni arboryści Jerzy Stolarczyk oraz Jakub Józefczuk.
Wielkie grzybobranie… w PK „Dolina Słupi” grafika
2019-09-30

Wielkie grzybobranie… w PK „Dolina Słupi”

Grzybiarze w całej Polsce doczekali się prawdziwych grzybowych żniw. W lasach pojawiły się  praktycznie wszystkie pożądane gatunki,  w tym najchętniej zbierane borowiki szlachetne, podgrzybki brunatne i mleczaje rydze. Niestety nie brakuje także gatunków trujących, w tym śmiertelnie, takich jak muchomory sromotnikowe czy cytrynowe.

 

Zapraszamy na X Wystawę grzybów 28-30 września 2019 grafika
2019-09-27

Zapraszamy na X Wystawę grzybów 28-30 września 2019

 Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” organizuje w dniach 28-30.09.2018 roku (sobota, niedziela, poniedziałek)  wystawę grzybów. Zapraszamy Państwa w godzinach 10.00-14.00 do nowej siedziby Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”  przy ul. Poniatowskiego 4A (dawny internat Liceum Medycznego).

W sobotę i niedzielę jesteśmy na Targach Ogrodniczych.

Konkurs na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020 grafika
2019-09-17

Konkurs na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu serdecznie zachęca do wzięcia udziału w konkursie na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020.

 

Przyrodniczy spacer nad Słupią zakończył wakacyjne wędrówki po mieście grafika
2019-09-13

Przyrodniczy spacer nad Słupią zakończył wakacyjne wędrówki po mieście

Jak ryby przepływają przez kraty w przepławce? Dokąd i po co płyną łososie? Jak się mają włosieniczniki w naszej rzece?
O przyrodzie razem ze Słowińskim Parkiem Narodowym grafika
2019-08-06

O przyrodzie razem ze Słowińskim Parkiem Narodowym

3 sierpnia odpowiedzieliśmy na zaproszenie i wzięliśmy dział w dwóch wydarzeniach organizowanych przez Słowiński Park Narodowy:
-VII Rodzinnym Pikniku Ekologicznym pn.„Słowińskie ścieżki”
- IV Festynie Przyrodniczym LIFENaturaSlowinskaPL.

 

Kontrola skrzynek rozrodczych dla nietoperzy grafika
2019-07-30

Kontrola skrzynek rozrodczych dla nietoperzy

 Na terenie Paru, w ramach  prowadzonej już od 16 lat, czynnej ochrony nietoperzy zamontowaliśmy ok. 400 skrzynek  dla tych ssaków.

 

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2019 roku grafika
2019-07-15

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2019 roku

Tegoroczna inwentaryzacja gniazd bociana białego trwała od 9 do12 lipca. Łącznie skontrolowano 37 gniazd na terenie Parku i w pobliżu jego granic.
…. i po jarmarku grafika
2019-07-09

…. i po jarmarku

  Naprawdę?....  ta piękna roślina jest inwazyjna? Dla kogo ta mała budka? Czy wszystkie pszczoły żądlą? Czy zwykla kranówka jest dobra?  Kasztanowiec? .... zawsze mówlilismy  kasztan. Mnóstw pytań, tyle samo odpowiedzi padło podczas Jarmarku Gryfitów  w Słupsku.