Atualności

2019-03-11

„Słupia - rzeka wiedzy” nowa sala edukacyjna w Słupsku

            Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia - rzeka wiedzy” będzie  funkcjonowało w budynku przy ul. Poniatowskiego 4 a w Słupsku, w którym znajduje się siedziba Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.
Indywidualnych zwiedzających zapraszamy w dniach 6-7 kwietnia 2019 roku w godzinach 10.00-14.00. Dla grup obowiązują zapisy.

2019-02-22

Kontrola zimowisk nietoperzy

W dniach od 5 do 10 lutego pracownicy Parku z pomocą członków koła chiropterologów  PTOP Salamandra przy Uniwersytecie Gdańskim przeprowadzili zimową kontrolę miejsc hibernacji nietoperzy.
2019-02-12

Konkursowa wiosna w PK "Dolina Słupi"

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursów - XXVIII edycji Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody i PK "Dolina Słupi" oraz VIII edycji Konkursu plastyczno-literackiego "Na mapie świata jest takie miejsce".

 

2019-02-01

Liczenie Zimujących Ptaków Wodnych 2019 w PK „Dolina Słupi”

    W połowie stycznia, podczas ogólnopolskiego  liczenia zimujących ptaków wodnych, skontrolowano zbiorniki na rzece Słupi: Małą Krzynię, Krzynię i Konradowo.

2019-01-14

Walczyli o udział w etapie wojewódzkim

Dwudziestka uczniów, zwycięzców poprzednich etapów XVIII- go Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, walczyła o strat w finale wojewódzkim.

2018-12-21

Monitoring koncentracji zimujących łabędzi krzykliwych w sezonie 2018/2019

Pracownicy Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” oraz Zaborskiego Parku Krajobrazowego, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, kontynuowali monitoring zimowych koncentracji łabędzi krzykliwych, który rozpoczęto w 2016 roku. W połowie grudnia 2018 r. skontrolowali miejsca dziennego przebywania, noclegowiska, a także żerowiska tych ptaków.

 

2018-11-19

Najcieplejsze w historii warsztaty tarliskowe

Tak słonecznych warsztatów tarliskowych jeszcze nie było. Było  intensywnie, różnorodnie i bardzo ciepło jak na listopad. Tak  można podsumować tegoroczne ,,Warsztaty tarliskowe”, które odbyły się w PK ,,Dolina Słupi” w dniach 5-9 listopada 2018 roku. Tradycyjnie uczestniczyli w nich studenci kierunków rybackich z: UWM w Olsztynie, ZUT w Szczecinie oraz po raz pierwszy studenci SGGW w Warszawie. Dodatkowo gościliśmy pracowników  z innych oddziałów Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych  oraz pracownika Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

2018-10-25

Akcja zbierania żołędzi dla zwierząt

             Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” współpracujący od lat z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Damnicy, zaprosił do udziału w akcji koło Łowieckie „Hubert”. W tym roku młodzież ze szkoły podstawowej i internatu zbierała żołędzie. Wykładanie karmy ma zatrzymać  jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.

2018-10-23

Spacer krajobrazowy po Słupsku

Pracownicy PK „Dolina Słupi” i ZO Polskiego Związku Wędkarskiego zaprosili mieszkańców Słupska  i regionu do udziału w spacerze krajobrazowym.

2018-10-03

Zapraszamy do udziału w XVIII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej  oraz klasy III gimnazjum z gmin, które wchodzą w skład parków krajobrazowych   i ich otulin. W celu przystąpienia do konkursu należy wypełnić załączoną do regulaminu kartę zgłoszeniową i przesłać ją do 22 października 2018 r. na adres koordynatora konkursu z terenu swojego parku krajobrazowego.

 

2018-09-24

Zapraszamy na doroczną wystawę grzybów

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” organizuje w dniu 7-8.10.2018 roku wystawę grzybów. Zapraszamy Państwa w godzinach 10.00-14.00 do nowej siedziby Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”  przy
ul. Poniatowskiego 4A (dawny internat Liceum Medycznego). Wystawa zostanie zorganizowana w plenerze od strony ul. Poniatowskiego (przy niesprzyjającej pogodzie w budynku). Celem wystawy jest przedstawienie gatunków grzybów rosnących na naszym terenie, zaprezentowanie ich roli w przyrodzie oraz różnorodności  tej   grupy organizmów.

 

2018-09-19

Zapraszamy chętnych na bezpłatne warsztaty w Orzechowie Morskim – „Zdrowie człowieka, a środowisko naturalne Morza Bałtyckiego”

Warsztaty organizowane są przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku przy współpracy z PK „Dolina Słupi”, skierowane są do nauczycieli i innych zainteresowanych osób.

Miejsce szkolenia: zajęcia terenowe – Ośrodek szkoleniowo – wypoczynkowy „Leśnik” w Orzechowie Morskim

Termin: 10 października 2018, godz.14.00- 17.45

 

2018-09-12

Monitoring noclegowisk żurawi w PKDS

Na początku września, pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” rozpoczęli kolejny sezon monitoringu liczebności żurawi na noclegowiskach.