Atualności

2020-08-28

Prace nad przygotowaniem projektu planu ochrony PK „Dolina Słupi”

 W PK „Dolina Słupi” trwają prace terenowe związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, którego wykonawcą jest Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie przy współpracy Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Rozpoczęły się one w 2020 roku, a zakończą się w 2022 r. opracowaniem projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ustanawiającej plan ochrony Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

2020-08-12

Odszedł od nas wspaniały człowiek, zasłużony przyrodnik

 11 sierpnia,  nagle,  odszedł nasz Kolega Hieronim Andrzejewski - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

2020-07-21

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2020 roku

W tym roku inwentaryzację gniazd bociana białego przeprowadziliśmy w okresie od 8 do 17 lipca. Łącznie skontrolowaliśmy 37 gniazd na terenie Parku i w pobliżu  jego granic.

 

2020-07-09

Powędruj szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych

Znudziło Ciebie plażowanie, nie lubisz muzeów ..... to może poznasz nasze miasto od przyrodniczej strony.

"Rzeka Słupia - chluba nasza, na wędrówkę Cię zaprasza. Czy jesteś z daleka, czy pochodzisz stąd, wyruszaj dziś śmiało Słupią pod prąd."

 

2020-07-07

Współlokatorzy nietoperzy- zaleszczotki, roztocza i chrząszcze

      W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, odbędą się kontrole skrzynek dla nietoperzy. Przy okazji tych kontroli, pracownicy i studenci z Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt Akademii Pomorskiej w Słupsku będą zbierać guano nietoperzy, by następnie w laboratorium wypłoszyć z niego różnego typu stawonogi.

2020-07-01

PK ,,Dolina Słupi" - ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego"

Miło nam poinformować, że Park Krajobrazowy ,,Dolina Słupi”, w uznaniu zasług wniesionych w rozwój i upowszechnianie wędkarstwa, otrzymał odznakę ,,Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego”. Wyróżnienie odebrał kierownik Parku Marcin Miller z rąk prezesa Zarządu Głównego PZW Teodora Rudnika w dniu 01.07.2020 r.

 

2020-06-26

Dębnicka Noc Nietoperzowa

 Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w kolejnej nocy nietoperzowej. Amfiteatr Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej, nieopodal rzeki Skotawy, okazał się wręcz wymarzonym miejscem na naszą  imprezę.

 

2020-06-25

Kolejna Noc Nietoperzowa przed nami

 Zapraszamy na spotkanie z nietoperzami podczas VII Nocy Nietoperzowej, tym razem Dębnickiej. W czwartkowy wieczór, 25 czerwca 2020 o godz. 20.30 spotykamy się w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej.

 

2020-06-10

Liczenie węgorzy w Słupi

Pod koniec maja 2020 pracownicy Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Zakładu Ryb Wędrownych wraz z pracownikami Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” zamontowali rynnę węgorzową do monitoringu węgorzy wstępujących do Słupi. Pułapkę chwytającą żywe węgorzyki zamontowano przy elektrowni obok przepławki przy starych Państwowych Zakładach Zbożowych na węźle wodnym w Słupsku.

 

2020-06-05

Sprawdź czy znasz parki krajobrazowe?

 Jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej położonej na terenie parku krajobrazowego, możesz wziąć udział  w internetowym  konkursie wiedzy  o parkach krajobrazowych. Głównym organizatorem konkursu jest Zespół Małopolskich Parków Krajobrazowych.

 

2020-06-02

Otwarcie ścieżki przyrodniczej w „Gałąźni Małej”

Od 29 maja ponownie możemy korzystać, ze ścieżek turystycznych przebiegających przez pomorskie rezerwaty przyrody. W przypadku PK „Dolina Słupi”   dotyczy to ścieżki przyrodniczej „Gałąźnia Mała”,  przebiegającej częściowo przez Rezerwat Dolina Huczka.

 

2020-05-18

Zdalne spotkanie w Klubie Artystycznego Rodzica w Centrum Kultury Gminy Słupsk

Dlaczego dając ukrycie, dostajemy nowe życie? Po co nam mrówki? Czy można zapylać dronami? Czy bąki (oryg. czyt. trzmiele) mieszkają w ulu? .... o to pytały dzieciaki z gminy Słupsk.

 

2020-05-15

Wakacyjne przygotowania w „Dolinie Słupi”

Czas wakacji zbliża się szybkimi „krokami”, a obecna sytuacja  epidemiologiczna nadal nie jest optymistyczna. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku turyści będą szukali odosobnionych miejsc odpoczynku z dala od przeludnionych plaż i deptaków. Takie niewątpliwie znajdą w zaciszu lasu czy rzeki.
2020-04-30

W czasie izolacji skorzystaj ze zdalnej eko-edukacji

 Nastał dla nas wszystkich trudny czas, nie możemy spotkać się na wspólnych wyprawach, musimy zastosować się do zaleceń sanitarnych związanych z epidemią. Wykorzystaliście juz swoje pomysły na rodzinne wyprawy, może skorzystacie z naszych podpowiedzi na naszej stronie w zakładce Zdalne Edu-Eko w "Dolinie Słupi" i profilu na fb https://www.facebook.com/dolinaslupi/

2020-04-30

Kosić nie kosić?… oto jest pytanie

     Tegoroczna wiosna to ciągłe wyczekiwanie na deszcz. Odczuwają to szczególnie osoby, które posiadają choćby maleńki skrawek ogrodu czy działki. Wszystkie rośliny wydają się być „przykurzone” i  oczekują na dobroczynne krople wody.

 

2020-04-28

Quest – nieoznakowany szlak

 Większość z nas to poszukiwacze przygód, mniejszych lub większych, bliższych lub dalszych. Na trudny czas epidemii w którym przyszło nam funkcjonować, mamy propozycję przeżycia małej przygody w waszym rodzinnym gronie.  Oczywiście na proponowane wycieczki wybieramy się z zachowaniem wszystkich aktualnie obowiązujących zaleceń sanitarnych.