Aktualności

W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” padł rekord liczebności zimujących łabędzi krzykliwych grafika
2021-04-07

W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” padł rekord liczebności zimujących łabędzi krzykliwych

    Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” podsumowali kolejny sezon badań koncentracji zimujących łabędzi krzykliwych. Prace terenowe wykonywali w połowie grudnia 2020 r. oraz w połowie stycznia, lutego i marca 2021 r. Kontrolami objęli noclegowiska tych ptaków na zbiornikach wodnych położonych na terenie Parku. Określeniu wielkości koncentracji łabędzi krzykliwych sprzyja zlatywanie się ptaków na noc, na zbiorniki wodne i poranne ich rozlatywanie się na żerowiska, położone na polach.

 

Wiosna, wiosna, ach to TY… grafika
2021-03-30

Wiosna, wiosna, ach to TY…

 Mimo tego, iż kalendarz dawno wskazał nam Pierwszy Dzień Wiosny, trudno było dostrzec ją terenie. Długo wyczekiwaliśmy jej oznak.

Wymiana skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK ,,Dolina Słupi" grafika
2021-03-30

Wymiana skrzynek rozrodczych dla nietoperzy w PK ,,Dolina Słupi"

W miesiącu marcu, na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, rozpoczęliśmy wymianę uszkodzonych skrzynek rozrodczych dla nietoperzy, które uległy zniszczeniu, w tym także w wyniku penetracji  dzięciołów.

 

Maskotka z natury - konkurs plastyczno-literacki grafika
2021-03-11

Maskotka z natury - konkurs plastyczno-literacki

 Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku  zapraszają do udziału w IX edycji konkursu „Na mapie świata jest takie miejsce” pt. „Maskotka z natury”.

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, etap parkowy za nami. grafika
2021-03-01

Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, etap parkowy za nami.

 Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Redzikowie będzie  reprezentowala PK "Dolina Słupi" na etapie wojewódzkim konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Gratulujemy obecnego sukcesu i życzymy powodzenia na kolejnym etapie.
Monitoring zimujących nietoperzy na terenie PK,,Dolina Słupi" grafika
2021-02-09

Monitoring zimujących nietoperzy na terenie PK,,Dolina Słupi"

 Od 2-6 lutego 2021 roku w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” trwał zimowy monitoring hibernujących nietoperzy. Jak co roku kontrolą objęto około 30 obiektów z terenu Parku i otuliny.

 

Liczenie Zimujących Ptaków Wodnych 2021 w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” grafika
2021-01-27

Liczenie Zimujących Ptaków Wodnych 2021 w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim liczeniu zimujących ptaków wodnych. 18 stycznia br. skontrolowali zbiorniki na rzece Słupi: Mała Krzynia, Krzynia i Zalewy Słupi.
Ferie inne niż wszystkie grafika
2021-01-07

Ferie inne niż wszystkie

  Prawie od roku wszystko zmieniło się i przybrało inny wymiar. Inaczej pracujemy, uczymy się, a także inaczej odpoczywamy. Ferie zimowe zawsze wyczekiwane teraz spędzamy w domu, jeśli mamy szczęście mieszkać w pobliżu lasu, parku lub mamy ogród, możemy czuć się wybrani.

Wrzuć zakrętkę !!!! Pomóż jeżom i innym dzikim zwierzom! grafika
2020-12-18

Wrzuć zakrętkę !!!! Pomóż jeżom i innym dzikim zwierzom!

     Przed naszą siedzibą w Słupsku stanął nowy pojemnik na plastikowe zakrętki. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zakrętek zbieranych w tym pojemniku  zostaną przeznaczone na działalność statutową Fundacji Dziki Azyl - Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt, prowadzącej Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kobylnicy.

Projekt planu ochrony PK „Dolina Słupi” grafika
2020-12-18

Projekt planu ochrony PK „Dolina Słupi”

W PK „Dolina Słupi” trwają prace związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, bieżące informacje znajdą Państwo pod linkiem 
http://pomorskieparki.pl/planyochrony/opracowanie-projektu-planu-ochrony-parku-krajobrazowego-quotdolina-slupiquot//

 

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska. grafika
2020-11-30

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska.

Nie tylko świetna Przyrodniczka, zaangażowana w ochronę przyrody i edukację ekologiczną, ale także wspaniała Koleżanka. Otwarta, życzliwa, pełna szacunku dla ludzi i wszystkiego, co żyje.
Zawsze uśmiechnięta, zawsze chętna do pomocy - taka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
 
Dziękujemy i Żegnamy Cię Iwono!

 

Zapraszamy do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski grafika
2020-11-30

Zapraszamy do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

 Zapraszamy   do udziału w  konkursie "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski", hasło tegorocznej edycji "Zbiorowiska leśne w parkach krajobrazowych" .

Udział w naszym konkursie jest bezpłatny, prosimy zgłosić szkołę na załączonej karcie zgłoszenia  do dnia 8 grudnia 2020 na adres e-mail a.kasprzak@pomorskieparki.pl.
Trzech finalistów ze szkoły zgłaszamy do 23 grudnia 2020.

UWAGA !!! zmiana formy I spotkania ws. planu ochrony PKDS grafika
2020-10-28

UWAGA !!! zmiana formy I spotkania ws. planu ochrony PKDS

W związku z sytuacją  epidemiczną w kraju I spotkanie zaplanowane na 28.10.2020 roku ws. projektu planu ochrony PK "Dolina Słupi"  odbędzie sie z formie zdalnej.

 

Skotawa dostępna dla troci wstępujących na tarło grafika
2020-10-26

Skotawa dostępna dla troci wstępujących na tarło

Skotawa, najdłuższy dopływ Słupi, dostępna dla troci wstępująchych na tarło.  Na czas tarła otworzono jaz, woda popłynęła  starym korytem ku zadowoleniu ryb. Kanał i elektrownia mają czas postoju.

 

Żurawie odleciały z doliny Słupi grafika
2020-10-12

Żurawie odleciały z doliny Słupi

     W Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” dobiegł końca kolejny sezon monitoringu żurawi w miejscach jesiennych koncentracji. Najwięcej ptaków - ponad 1000 - stwierdzono na początku września, na noclegowisku w okolicach Gałąźni Małej. W połowie września zaobserwowaliśmy tu tylko 18 ptaków; a podczas ostatniej kontroli, na początku października, nie było już żurawi.