Atualności

2017-10-09

Zapraszamy na spacer krajobrazowy do Krzyni

Spacer krajobrazowy z okazji Dnia Krajobrazu:

Data: 21 października 2017 r.

Temat: Krajobraz okolic Krzyni – dzieło natury i rąk ludzkich.

Start: Krzynia parking przy elektrowni wodnej godz. 10.00

Meta: Siedziba LGD Partnerstwo Dorzecza Słupi w Krzynce, około godz. 14.00

Trasa: Krzynia wieś i elektrownia wodna, zapora ziemna na zbiorniku zaporowym Krzynia, trasa wzdłuż jeziora,  sosna „Gruba Berta”, Krzynka siedziba LGD.

 

2017-10-08

VIII wystawa grzybów za nami

 Tegoroczna wystawa grzybów w „Dolinie Słupi” została zorganizowana 5 października br., odwiedziło ją ok. 400 osób, głównie grup szkolnych i przedszkolnych.

2017-09-21

Czynna ochrona torfowiska ,,Gogolewko”

Już od ponad dekady prowadzona jest czynna ochrona w obrębie jednego z najcenniejszych mokradeł w naszym regionie – torfowiska ,,Gogolewko”. Jest to obiekt o ponadprzeciętnych walorach zarówno krajobrazowych, jak i przyrodniczych, obecnie projektowany rezerwat przyrody, stanowiący ostoję dla bardzo wielu gatunków ,,szczególnej troski”.

 

2017-08-29

Rzeki dorzecza Słupi pod ,,lupą" naukowców

Na rzece Kwaczej w PK ,,Dolina Słupi " rozpoczęto pierwszy etap, realizowanego pod kierunkiem Prof. Krzysztofa Szoszkiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, projektu badawczego pt. Ekologiczne uwarunkowania rozwoju włosieniczników w wodach płynących w Polsce jako podstawa skutecznej ochrony i zastosowania w bioindykacji rzek, który finansowany jest z Narodowego Centrum Nauki. Celem projektu jest ocena wpływu różnych czynników ekologicznych na rozwój gatunków włosieniczników występujących w wodach płynących Polski, w tym rzekach znajdujących się na terenie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

2017-08-08

Kontrola skrzynek rozrodczych dla nietoperzy

Na terenie naszego Parku występują przeważnie monokultury sosnowe, nie zapewniające dostatecznej liczby naturalnych ukryć dla nietoperzy. W związku z tym rozwieszane są skrzynki rozrodcze dla tej grupy zwierząt, głównie w pobliżu zbiorników wodnych
2017-07-21

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w 2017 roku

W wyniku corocznej  inwentaryzacji stwierdzono 17 z 40 kontrolowanych gniazd zajętych . 12 z nich  z sukcesem lęgowym - 22 młode.

 

2017-07-06

Przyroda w roli głównej podczas niedzielnego Jarmarku Gryfitów w Słupsku

        Razem ze słupszczanami i ich gośćmi świętowaliśmy Rok Wisły. Przygotowany przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych i Partnerów piknik edukacyjny „Bioróżnorodność- poznaj by zachować”  dedykowaliśmy Wiśle
i naszym pomorskim rzekom.  
W strefie   edukacji partnerzy przygotowali 14 stoisk na których  oprócz części edukacyjnej prezentowano także  swoją działalność merytoryczną.

 

2017-06-30

Bioróżnorodność – poznaj, by zachować! Tym razem w Słupsku.

Na  bezpłatny piknik pełen przyrodniczych atrakcji zaprasza

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Partnerzy
 2 lipca 2017 w godz.11-15 przy Baszcie Czarownic

 

Rok Wisły, świętujmy go razem!

 

2017-06-21

"Dolina Słupi" na kolejnym w regionie pikniku żeglarskim

 Dlaczego Słupia została "skrócona" o 20 km?  Co można zobaczyć w rzece z kajaka? Dlaczego należy w korycie pozostawiać wywrócone drzewa? Skąd ryby wiedzą, że mają wrócić do Słupi? Takie i inne pytania padały podczas kolejnego pikniku żeglarskiego.

2017-06-13

IV „Słupska Noc Nietoperzowa” za nami

  8 czerwca - już po raz czwarty  odbyła się „Słupska Noc Nietoperzowa”, która zgromadziła  zainteresowanych tą ciekawą grupą ssaków.

2017-06-13

Z wizytą u pszczelarzy

„Wędrowna barć”  to nazwa gospodarstwa  agroturystycznego w Krzemienicy pod Słupskiem, specjalizującego się w pszczelarstwie.

2017-06-09

Warsztaty terenowe „Ekolandia” pn. „Wzdłuż dopływów Słupi”

XVII Ekolandia pn. "Wzdłuż dopływów Słupi" za nami. W Roku Wisły nawiązaliśmy do naszych pomorskich rzek. 
2017-05-31

„Rzeki żywe arterie krajobrazu ”- finał XXVI Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”

      30 maja 2017 roku w sali edukacyjnej Centrum Edukacji Ekologicznej „Wodociągi Słupsk” spotkali się gimnazjaliści z powiatów:  bytowskiego oraz słupskiego  (ziemskiego i grodzkiego). W konkursie uczestniczyło 11 trzyosobowych drużyn ze Słupska , Bytowa,  Kobylnicy, Niepoględzia , Kołczygłów,  Parchowa i Sycewic. Indywidualnie najlepsi byli: Julia Czuba z Bytowa przed Dawidem Stereńczakiem ze Słupska oraz  Karoliną Jaśkiewicz z Kobylnicy, Karolem Borodziukiem z Niepoględzia i Alicją Zdulską ze Słupska.