Aktualności

XXVIII Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi" rozstrzygnięty grafika
2019-05-30

XXVIII Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi" rozstrzygnięty

 To jest żaba czy ropucha? …  gdzie są te parotydy. Czy traszki rzeczywiście zawijają swoje jaja w liście roślin wodnych?

Zmiana terminu konkursu "Poznajemy płazy PKDS" grafika
2019-05-24

Zmiana terminu konkursu "Poznajemy płazy PKDS"

   Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” informuje, iż  XXVIII  Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”, odbędzie się 28 maja 2019 roku o godzinie 10.00 w sali Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia rzeka wiedzy” w Słupsku przy ul. Poniatowskiego 4 A (siedziba parku).

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich grafika
2019-05-13

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

W dniach 10-11.05.2019 r., w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, pracownicy Paru przybliżali zwiedzającym walory przyrodnicze prezentowane w Centrum Edukacji Ekologicznej  ,,Słupia – rzeka wiedzy”.
Czynna ochrona w rezerwacie przyrody ,,Gogolewko” grafika
2019-04-16

Czynna ochrona w rezerwacie przyrody ,,Gogolewko”

W bieżącym roku, w ramach czynnej ochrony torfowisk, zaplanowaliśmy usunięcie odrostów wierzby w granicach południowej części rezerwatu przyrody ,,Gogolewko”.

 

Zapraszamy do odwiedzenia Centrum "Słupia - rzeka wiedzy" grafika
2019-03-25

Zapraszamy do odwiedzenia Centrum "Słupia - rzeka wiedzy"

 Czekamy na Państwa w Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia - rzeka wiedzy”, w siedzibie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

w dniach 6-7.04.2019 r. w godz. 10.00-14.00

Czynna ochrona nietoperzy w teorii i praktyce grafika
2019-03-14

Czynna ochrona nietoperzy w teorii i praktyce

W dniu 07.03.2019 r. w Zespole Szkół w Motarzynie odbyły się zajęcia dotyczące czynnej ochrony nietoperzy, które przeprowadzili pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

 

„Słupia - rzeka wiedzy” nowa sala edukacyjna w Słupsku grafika
2019-03-11

„Słupia - rzeka wiedzy” nowa sala edukacyjna w Słupsku

            Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia - rzeka wiedzy” będzie  funkcjonowało w budynku przy ul. Poniatowskiego 4 a w Słupsku, w którym znajduje się siedziba Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.
Indywidualnych zwiedzających zapraszamy w dniach 6-7 kwietnia 2019 roku w godzinach 10.00-14.00. Dla grup obowiązują zapisy.

Kontrola zimowisk nietoperzy grafika
2019-02-22

Kontrola zimowisk nietoperzy

W dniach od 5 do 10 lutego pracownicy Parku z pomocą członków koła chiropterologów  PTOP Salamandra przy Uniwersytecie Gdańskim przeprowadzili zimową kontrolę miejsc hibernacji nietoperzy.
Konkursowa wiosna w PK "Dolina Słupi" grafika
2019-02-12

Konkursowa wiosna w PK "Dolina Słupi"

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursów - XXVIII edycji Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody i PK "Dolina Słupi" oraz VIII edycji Konkursu plastyczno-literackiego "Na mapie świata jest takie miejsce".

 

Liczenie Zimujących Ptaków Wodnych 2019 w PK „Dolina Słupi” grafika
2019-02-01

Liczenie Zimujących Ptaków Wodnych 2019 w PK „Dolina Słupi”

    W połowie stycznia, podczas ogólnopolskiego  liczenia zimujących ptaków wodnych, skontrolowano zbiorniki na rzece Słupi: Małą Krzynię, Krzynię i Konradowo.

Walczyli o udział w etapie wojewódzkim grafika
2019-01-14

Walczyli o udział w etapie wojewódzkim

Dwudziestka uczniów, zwycięzców poprzednich etapów XVIII- go Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, walczyła o strat w finale wojewódzkim.

Monitoring koncentracji zimujących łabędzi krzykliwych w sezonie 2018/2019 grafika
2018-12-21

Monitoring koncentracji zimujących łabędzi krzykliwych w sezonie 2018/2019

Pracownicy Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” oraz Zaborskiego Parku Krajobrazowego, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, kontynuowali monitoring zimowych koncentracji łabędzi krzykliwych, który rozpoczęto w 2016 roku. W połowie grudnia 2018 r. skontrolowali miejsca dziennego przebywania, noclegowiska, a także żerowiska tych ptaków.

 

Najcieplejsze w historii warsztaty tarliskowe grafika
2018-11-19

Najcieplejsze w historii warsztaty tarliskowe

Tak słonecznych warsztatów tarliskowych jeszcze nie było. Było  intensywnie, różnorodnie i bardzo ciepło jak na listopad. Tak  można podsumować tegoroczne ,,Warsztaty tarliskowe”, które odbyły się w PK ,,Dolina Słupi” w dniach 5-9 listopada 2018 roku. Tradycyjnie uczestniczyli w nich studenci kierunków rybackich z: UWM w Olsztynie, ZUT w Szczecinie oraz po raz pierwszy studenci SGGW w Warszawie. Dodatkowo gościliśmy pracowników  z innych oddziałów Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych  oraz pracownika Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Akcja zbierania żołędzi dla zwierząt grafika
2018-10-25

Akcja zbierania żołędzi dla zwierząt

             Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” współpracujący od lat z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Damnicy, zaprosił do udziału w akcji koło Łowieckie „Hubert”. W tym roku młodzież ze szkoły podstawowej i internatu zbierała żołędzie. Wykładanie karmy ma zatrzymać  jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.